Trudno wyobrazić sobie życie bez komputera i internetu. Niekiedy jednak korzystanie z osiągnięć techniki staje się niebezpieczne.
18 marca 2015 w Starostwie Powiatowym w Olsztynie odbyła się debata "Uzależnienia i przemoc w sieci", wzięli w niej udział dyrektorzy szkół, pedagodzy, psychologowie i policja.
- O uzależnieniu od komputera mówimy wtedy, gdy osoba spędza przed monitorem 35 godzin w tygodniu, poza pracą - mówi Małgorzata Stolarska z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. - Problem może przybrać różne formy: erotomanii internetowej, socjomanii (czaty, grupy dyskusyjne), uzależnienia od gier sieciowych, hazardowych i komputerowych, od operacji giełdowych i zakupów w sieci, przymusu poszukiwania informacji.
Objawy, które powinny zaniepokoić:
- fakt odprężenia podczas użytkowania komputera
- komputer staje się substytutem niezrealizowanych potrzeb ludzkich
- postępujące ograniczanie kontaktów ze znajomymi, zobojętnienie na realne środowisko zewnętrzne
- poczucie dyskomfortu w sytuacji braku dostępu do sieci
- pojawienie się problemów zdrowotnych (wzrok, kręgosłup, otyłość), społecznych (izolacja od znajomych, rodziny), finansowych (gry, aukcje internetowe)
Według statystyk psychologów, w Polsce 23% użytkowników sieci spełnia kryteria zagrożenia uzależnieniem, a 1% jest już uzależnionych. Najbardziej narażone są osoby młode, zagubione w świecie dorosłych, o niskiej samoocenie, szukający przyjaciół. Zdaniem Elżbiety Hermanowicz, szefowej Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, dziecko uzależnione od komputera ma większe szanse na wyzdrowienie przy zaangażowaniu najbliższych. - Bez współpracy rodziców trudno osiągnąć sukces, niezależnie od tego, ile służb się włączy w tę walkę o młodego człowieka.
Rolę rodzica podkreślał też podinsp. Leszek Róziecki z KWP, poruszając problem cyberprzemocy.
- Zachęcam rodziców do zainteresowania się, co dziecko robi w internecie. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie komputera w miejscu, w którym przebywa więcej osób. Poza tym polecam programy typu "cyberniania", które umożliwiają kontrolę tego, na jakie strony dziecko wchodzi, jakich ma znajomych, jakie tematy porusza. Warto też zajrzeć na stronę
Fundacji Dzieci Niczyje, gdzie można znaleźć informacje o tym, jak reagować na cyberprzemoc.
Debatę zorganizowało Starostwo Powiatowe w Olsztynie przy współpracy z Komendą Miejską Policji w Olsztynie. - Chcieliśmy przekazać informację o zagrożeniu, jakie niesie nieodpowiedzialne korzystanie z komputera. Mamy nadzieję, że dyrektorzy szkół wykorzystają tę wiedzę w codziennej pracy, w rozmowach z uczniami i ich rodzicami - mówił Zbigniew Załuski, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.