Projekt został opracowany dla szkół zawodowych i placówki oświatowej z terenu Powiatu Olsztyńskiego tj. Zespołu Szkół Zawodowych w Dobrym Mieście, ZS w Biskupcu, ZS w Olsztynku, ZSRolniczych w Smolajnach, SOSW w Żardenikach i ZS Ponadgimnazjalnych w Jezioranach.Celem głównym projektu jest podniesienie atrakcyjności szkolnictwa zawodowego poprzez wzbogacenie oferty kształcenia zawodowego i dostosowanie jej do potrzeb lokalnego i regionalnego rynku pracy w ramach dodatkowych zajęć (pozalekcyjnych, pozaszkolnych) oraz kursów dla uczniów z pięciu szkół oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żardenikach ukierunkowanych na rozwój tzw. kompetencji kluczowych.
Cele szczegółowe:
- podwyższenie i dostosowanie kwalifikacji zawodowych uczniów do potrzeb lokalnego rynku pracy;
- nabycie nowych umiejętności wymaganych na lokalnym rynku pracy;
- podniesienie jakości przygotowania uczniów do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe;
- doskonalenie przez uczniów szkoły zawodowej umiejętności, posługiwania się specjalistycznym, zawodowym językiem obcym niezbędnym do wykonywania zawodu.
Potencjalni beneficjenci ostateczni projektu to 378 uczniów (dziewcząt i chłopców) uczących się w klasach I-IV w w/w szkołach i placówce oświatowej. Realizacja zadań jest ściśle powiązana z kompetencjami kluczowymi szkół. W ramach projektu odbywają się z zajęcia m.in. z:
- kelnerstwa z elementami barmaństwa;
- kuchni regionalnej na tle kuchni staropolskiej;
- doradztwa rolniczego;
- przedsiębiorczości i obsługi komputera;
- matematyki;
- przygotowania do pełnienia funkcji przewodnika turystycznego po regionie;
- technologii informacyjnej, wiedzy technicznej;
- sztukaterii i ceramiki, tkactwa, witrażu, poligrafii;
- informatyki;
- języków obcych.
Do tego dochodzą specjalistyczne kursy kombajnisty i spawacza. Ponadto odbędą się wycieczki dla uczestników projektu, m.in. do restauracji regionalnej w Trójmieście, Ośrodków Doradztwa Rolniczego w Mikołajkach i Rynie zakładów pracy, Muzeum Przyrody w Krutyniu, Pracowni Ceramicznej w Giżycku, szkoły językowej, oddziału telewizji w Olsztynie oraz Parku Etnograficznego w Olsztynku.
W ramach projektu szkoły doposażyły się w m.in.: sprzęt barmański, mikser barmański, witrynę barową, ciśnieniowy ekspres do kawy, spawarkę, komputery przenośne, program komputerowy „Mała Firma", meble biurowe, rzutnik, ekran, aparat cyfrowy, dyktafon, szlifierkę do szkła, stół z regulowaną wysokością, krosno poziome oraz materiały dydaktyczne (podręczniki, słowniki).
Okres realizacji projektu: 1 stycznia 2009 r. - 28 lutego 2010 r. Wartość projektu to ponad 553 tysiące złotych (w tym kwota dofinansowania - 482,5 tys. zł).
BroszuraPlakat
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego