Na tomografię ze zwykłym skierowaniem

30.08.2021

Po długich staraniach Szpital Powiatowy w Biskupcu włącza do swoich usług wykonanie tomografii w wariancie ambulatoryjnym.

Od listopada ubiegłego roku pacjenci biskupieckiego szpitala korzystają z możliwości diagnostycznych, jakie daje nowoczesny tomograf komputerowy. Od września skorzystają z niego bezpłatnie też osoby, które nie leczą się w szpitalu, ale posiadają skierowanie na badanie od swojego lekarza.

- Długo zabiegaliśmy o to i udało się. Wygraliśmy konkurs organizowany przez oddział wojewódzki NFZ i na podstawie zawartej umowy, od 1 września możemy przyjmować także pacjentów ambulatoryjnych. Możliwość realizacji badań tk w trybie ambulatoryjnym oznacza dużą poprawę w dostępności do nowoczesnej diagnostyki dla mieszkańców miasta i gminy Biskupiec oraz gmin ościennych, którzy dotychczas zmuszeni byli do szukania pomocy w innych rejonach województwa, głównie w Olsztynie. Skróci się również czas oczekiwania na takie badanie, co z kolei przyśpieszy wdrożenie i poprawi skuteczność leczenia wielu chorób – cieszy się Marta Maciejewska, dyrektor Szpitala im. Jana Mikulicza w Biskupcu.

Tomograf komputerowy, jakim dysponuje tutejsza placówka medyczna umożliwia badanie głowy, szyi, kręgosłupa, układu kostno-szkieletowego, jamy brzusznej, klatki piersiowej, miednicy oraz wykonanie angio głowy i dopplera tętnic szyjnych.

– Zapotrzebowanie na tego typu świadczenia jest bardzo duże, a refundacja NFZ-u jest możliwa tylko wtedy, gdy sprzęt jest nowoczesny i spełnia wymagania resortu zdrowia. W ubiegłym roku do naszego szpitala udało się zakupić takie wysokospecjalistyczne urządzenie dzięki dotacji europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz hojności sponsorów – firm Egger oraz Zakładów Mięsnych Warmia z Biskupca. W sumie tomograf komputerowy kosztował ponad 1 mln zł. Cieszymy się, że z nowoczesnej diagnostyki skorzysta teraz jeszcze więcej osób – mówi Joanna Michalska, wicestarosta olsztyński.