Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych". 9 lutego (poniedziałek) o godz. 17:00 w Wypożyczalni dla dorosłych przy ul. Górnej 1A miłośnicy czytelnictwa będą rozmawiać o "Poemacie odjazdu" Andrzeja Mandaliana.

"Poemat odjazdu" to misternie skonstruowany poetycki reportaż, którego akcja rozgrywa się na warszawskim Dworcu Centralnym, w miejscu każdym zmysłem czytającego rozpoznawalnym jako znajome i realne, a zarazem w sposób oczywisty będącym metaforą naszej ludzkiej podróży. W jednym oczywiście kierunku.

Wędrujemy z Mandalianem po Centralnym, spotykamy jego wyrzuconych poza nawias wspólnoty mieszkańców (bezdomni, kloszardzi, menele wszelkiej maści, nieodzowna babcia klozetowa, dworcowa prostytutka, babcia opiekująca się kotami) i jest to jakby zstępowanie do kolejnych kręgów dantejskiego piekła, medytacja przy kolejnych stacjach Męki Pańskiej. (...)

Ale nie w samej architektonicznej doskonałości wzniesionej przez Mandaliana poetyckiej budowli, ani też w językowej wirtuozerii autora zamyka się wielkość 'Poematu odjazdu'. I nawet nie w tym, że tyle jest żaru, pasji i życia w tej opowieści o żegnaniu się z życiem. W tym, co jest tajemnicą prawdziwej poezji, która porusza jakieś struny naszej duszy, zbliża do tego, czego nazwać nie umiemy, a czego może nazwać się i nie da, oswaja z tym, co nieuchronne.
Joanna Szczęsna, Śmierć i powtórne narodziny poety, Gazeta Wyborcza, 26 lutego 2008

Grafika - okładka książki Wydawnictwo Sic!, Warszawa 2007