Biała Wstążka na znak sprzeciwu wobec przemocy

22.11.2019

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie wspólnie z 12 gminami z Powiatu Olsztyńskiego 22 listopada bierze udział w kampanii „Biała Wstążka”. W ramach akcji panowie odwiedzający tego dnia urzędy otrzymują małe, białe kokardki i ulotki związane z akcją. W wielu miejscach rozwieszone zostały plakaty informujące m.in. o numerach telefonów kryzysowych i "dniu otwartym" w ośrodkach pomocy społecznej.

 

Biała wstążka to symbol sprzeciwu wobec przemocy stosowanej wobec kobiet. To jednocześnie złożenie deklaracji przerwania milczenia w kwestii jej stosowania, jak również niestosowanie samemu przemocy i chęć reagowania na jej objawy. Jednym z mężczyzn, który wyraził wolę przyozdobienia marynarki był Andrzej Abako, starosta olsztyński. - Każda przemoc jest zła, w szczególności ta kierowana do osób słabszych i bezbronnych. Przemoc domowa najczęściej toczy się za zamkniętymi drzwiami domów, a dotknięte nią kobiety milczą, bo boją się konsekwencji ze strony agresora lub się zwyczajnie wstydzą. A przecież prawo stoi po ich stronie. Jest szereg instytucji, do których każda poszkodowana kobieta może się zgłosić. Warto szukać pomocy. Między innymi po to jest kampania "Białej Wstążki" - mówi A. Abako.

 

W ramach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie funkcjonuje Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej z Punktem Interwencji Kryzysowej w Biskupcu, gdzie osoby dotknięte przemocą mogą otrzymać schronienie oraz zostaną objęte opieką i wsparciem psychologa oraz prawnika. Ośrodek realizuje też programy korekcyjno-edukacyjne dla sprawców przemocy. W 2019 r. programy odbyły się one w Biskupcu, Barczewie, Dobrym Mieście, Jezioranach  i w Olsztynku. Udział w programach wzięło i ukończyło 110 osób. Po raz kolejny został również przeprowadzony program psychologiczno-terapeutyczny w Olsztynku. Uczestnikami było 13 osób.

 

GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

  • 112 ogólny numer alarmowy

 

  • 801 120 002 - NIEBIESKA LINIA.

 

  • Punkt Konsultacyjny dla Osób Uzależnionych, Współuzależnionych i Ofiar Przemoc (Starostwo Powiatowe w Olsztynie, pl. Bema 5, pok. 122). Swoje wsparcie oferuje tu prawnik (w czwartki w godz. 15:00-17:45) oraz psycholog (w piątki w godz. 15:15-17:15). Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerami: 665 237 899, 544 38 00, 89 544 38 03 

 

  • Telefon interwencyjny 665 237 899 - czynny całodobowo.


 

Dodatkowo, w ramach Ogólnopolskiej Kampanii „Biała Wstążka”, Powiatowe Centrum Pomocy Społecznej w Olsztynie oraz Ośrodki Pomocy Społecznej w Dobrym Mieście oraz  w Stawigudzie zapraszają na akcję „Otwartych Drzwi”, podczas której osoby zainteresowane problemem przeciwdziałania przemocy będą mogły spotkać się z psychologiem, pracownikiem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, członkami Zespołu Interdyscyplinarnego i Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

  • 25 listopada 2019 r. w godzinach od 9:00-13:00 w siedzibie OPS w Stawigudzie, przy ul. Olsztyńskiej 10

 

  • 6 grudnia 2019 r. od 9:00-13:00 w siedzibie OPS w Dobrym Mieście przy ul. Olsztyńskiej 3.