Wymiana ze szkołą Marienschule/pow. Osnabrück

Sprawozdanie z polsko-niemieckiej wymiany uczniowskiej ze szkołą Marienschule w powiecie Osnabrück - Dywity 2018


Dnia 24.05.2018r (czwartek) rozpoczęła się wymiana uczniowska pod kierownictwem Pani Astrid Nowickiej. Jej głównym założeniem było rozwijanie w nas otwartości na ludzi, przełamywanie wewnętrznych barier związanych z nieśmiałością i brakiem pewności siebie oraz szkolenie języka. Trwała ona pięć dni.
Pierwszego dnia około godziny 10:00 wszyscy spotkali się po raz pierwszy w Polsce. Niektórzy z nas odnajdowali swoich partnerów z zeszłego roku, a inni zawierali nowe znajomości. Następnie przystąpiliśmy do zaprezentowania tego, co wcześniej przygotowaliśmy. Ponieważ tegorocznym tematem wymiany była muzyka, zdecydowaliśmy się na zaprezentowanie piosenek. Polacy zaśpiewali utwory po niemiecku, a Niemcy po polsku. Dopełnieniem międzynarodowej integracji były gry. Zostaliśmy podzieleni na sześcioosobowe grupy. Troje Polaków i troje Niemców. Jedną z nich, i według mnie najlepszą, było tworzenie kostiumów postaci z bajek. Mieliśmy do dyspozycji jedynie folię malarską, worki do śmieci, taśmy, nożyczki i wyobraźnię. Po tych zadaniach byliśmy wszyscy bardzo głodni i nie mogliśmy się doczekać obiadu, który zjedliśmy w restauracji „Rukola’’ w Dywitach, nieopodal szkoły. Po posiłku pojechaliśmy na olsztyńską starówkę. Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia była gra terenowa po Starym Mieście. Zostaliśmy podzieleni na czteroosobowe zespoły i otrzymaliśmy zbiór kartek. Na jednej z nich były napisane polecenia. Zadanie nie było jednak takie proste, jak się wydawało, ponieważ słowa były zapisane w dwóch językach. Naszym zadaniem było porozumieć się, odpowiedzieć na pytania i zrobić sobie zdjęcie. Około godziny 19:00 wróciliśmy do Dywit.
Drugiego dnia niemieccy goście przyjechali do nas do szkoły i spędzili z nami trzy lekcje.  Zanim jednak tam się udaliśmy, to oprowadziliśmy swoich partnerów po szkole. O 14:00 był obiad na stołówce. Następnie pojechaliśmy autokarem do kręgielni. Zostaliśmy podzieleni na kilkuosobowe grupy. Tam  odbyły się ,,mini zawody”. Świetnie się bawiliśmy i poznaliśmy lepiej. Wieczorem pojechaliśmy do pensjonatu „Czapla’’, gdzie nasi goście byli zakwaterowani. W gościńcu odbył się konkurs karaoke. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Każda z nich wybierała swojego przedstawiciela, który losował piosenki do zaśpiewania. Były one w trzech językach: niemieckim, polskim i angielskim. Za każde wykonanie jury przyznawało punkty od 0-2. Pojedynek skończył się remisem i na koniec zaśpiewaliśmy wspólnie piosenkę. Później polskie dzieci przedstawiały swoich partnerów rodzicom.
W sobotę i niedzielę w godzinach od 10:00 do 19:00 niemieccy goście spędzali czas w polskich domach. Większość z nas podzieliła się na grupy, aby nikt nie czuł się samotny i miał partnera do rozmowy. Każdy spędzał ten czas według własnego pomysłu. Niektórym z nas plany pokrzyżowała pogoda. Mimo przeszkód uważamy te dni za bardzo udane.
Ostatniego dnia, czyli w poniedziałek, wyjechaliśmy  do planetarium w Olsztynie. Odbył się tam spektakl o gwiazdach i kosmosie. Potem udaliśmy się do Ostródy do parku trampolin, gdzie skakaliśmy około 2 godzin. Kolejnym punktem programu był posiłek w Mc’Donaldzie. O godzinie 17:00 wróciliśmy do miejsca zakwaterowania, gdzie po czasie wolnym odbyło się podsumowanie całej wymiany i podziękowania. Obecni byli nie tylko uczestnicy, ale też ich rodzice. Dzieci wymieniały się prezentami, dziękując za mile spędzony czas.
Projekt dofinansowany przez: Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży i Gminę Dywity. Dziękujemy Powiatowi Olsztyńskiemu za ufundowanie gadżetów.
oprac.: Justyna Barańska