Ponad 120 uczestników – dyrektorów szkół, nauczycieli, pedagogów, psychologów, przedstawicieli instytucji naukowych, kulturalnych i samorządowych zgromadziła konferencja „Wielokulturowa Warmia. Nowe horyzonty edukacji”, która odbyła się czerwca na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Powiat Olsztyński i Gminę Stawiguda – z inicjatywy starosty olsztyńskiego Andrzeja Abako oraz wójta Michała Kontraktowicza. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia była Anna Stokłos, radna Rady Powiatu w Olsztynie. Partnerami wydarzenia byli Uniwersytet Warmińsko-Mazurski oraz Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Spotkanie poprowadziła Magdalena Bujewicz-Mydlak, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Marcin Kulasek, Senatorka RP Ewa Monika Kaliszuk oraz Rektor UWM prof. Jerzy A. Przyborowski. Patronami medialnymi byli Radio Olsztyn i Gazeta Olsztyńska.
Edukacja wobec wielokulturowości
Konferencja była odpowiedzią na wyzwania, jakie niesie ze sobą rosnąca liczba uczniów cudzoziemskich oraz dzieci powracających z emigracji, szczególnie widoczna w regionie Warmii i Mazur. Jej celem była refleksja nad rolą szkoły w procesie integracji, budowaniu poczucia przynależności i rozwijaniu kompetencji międzykulturowych.
Inspiracją do zorganizowania wydarzenia była historia Warmii – regionu od wieków związanego z różnorodnością kulturową, religijną i językową. Organizatorzy podkreślali, że współczesna Warmia – tak jak dawniej – może być miejscem dialogu i wzajemnego szacunku.
Merytoryczne wystąpienia – krajowe i międzynarodowe doświadczenia
W programie konferencji znalazły się liczne prelekcje, poruszające różnorodne aspekty edukacji w środowiskach wielokulturowych:
Panel dyskusyjny: wnioski i wyzwania
Ważnym punktem programu była dyskusja panelowa pod hasłem „Wielokulturowa edukacja – wnioski na dziś, wyzwania na jutro”. Udział w niej wzięli:
W trakcie rozmowy poruszono kwestie m.in. integracji uczniów z doświadczeniem migracyjnym, przygotowania nauczycieli do pracy w klasach wielokulturowych, korzyści i minusów edukacji zagranicą oraz potrzeby zmiany mentalności dorosłych.
Wnioski końcowe
Organizatorzy i uczestnicy zgodnie podkreślili, że:
Konferencja „Wielokulturowa Warmia. Nowe horyzonty edukacji” była ważnym głosem w debacie nad przyszłością edukacji w Polsce. Zgromadziła przedstawicieli różnych środowisk i krajów, stworzyła przestrzeń do wymiany doświadczeń i refleksji nad rolą szkoły w dynamicznie zmieniającym się społeczeństwie. Organizatorzy wyrazili nadzieję, że to dopiero początek dalszych działań na rzecz budowania otwartych, wspierających i nowoczesnych szkół w regionie Warmii i Mazur.
Zdjęcia: Monika Nowakowska