Nie miała sobie równych

Anita Gach z Zespołu Szkół w Biskupcu zdobyła najwięcej punktów w powiatowych eliminacjach Olimpiady Wiedzy o Obronie Cywilnej. Zespół, który tworzy z Sewerynem Drążkiem, również uczniem ZS w Biskupcu, będzie reprezentował powiat olsztyński na finale wojewódzkim.

W eliminacjach powiatowych wzięły udział cztery dwuosobowe drużyny. I choć liczył się wspólny wynik, to każdy z uczestników musiał rozwiązać test samodzielnie. Najlepsza okazała się Anita Gach, uczennica klasy trzeciej Liceum Ogólnokształcącego ZS w Biskupcu.
- Satysfakcja jest duża, bo  udało mi się pokonać nawet uczniów klas mundurowych. Ale przyznaję, miałam dobrego korepetytora - tatę. Przepytywał mnie szczegółowo.

Tegoroczna maturzystka w  marcu będzie reprezentowała powiat podczas finału wojewódzkiego wiedzy o obronie cywilnej, w kwietniu ma w planach olimpiadę strażacką, a w maju… matury.

Drugie miejsce ex aequo zajęły drużyny Zespołu Szkól Rolniczych w Smolajnach i Zespołu Szkół w Dobrym Mieście. Trzecie miejsce przypadło uczennicom Zespołu Szkół w Olsztynku.

Gratulacje uczestnikom złożył dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie, Zbigniew Załuski.
- To była wyrównana rywalizacja. Wiedza, którą przysposobiliście nie będzie bezużyteczna. Przyda wam się w codziennym życiu.

Uczniowie mieli do rozwiązania test składający się z 40 pytań. Dotyczyły one m.in. tematyki z zakresu ratownictwa medycznego, bezpieczeństwa przeciwpożarowego czy ruchu drogowego.

Celem olimpiady jest popularyzowanie problematyki obrony cywilnej oraz przygotowanie młodzieży szkół ponadgimnazjalnych do racjonalnych zachowań w obliczu zagrożeń cywilizacyjnych, a także kształtowania nawyków i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach.

Organizatorem Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Obronie Cywilnej jest Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Za eliminacje powiatowe odpowiadał Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego  w Olsztynie.

Przed uczniami z Biskupca ostatni etap, czyli Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Obronie Cywilnej. Odbędzie się ona 6 marca w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

Życzymy Powodzenia!

DSC03755 DSC03753