Postacią, która z wdziękiem utrwala pamięć o Warmii i powiecie olsztyńskim, jest Warmińska Królewna Łyna. Przyszła na świat w wydziale promocji olsztyńskiego starostwa na kanwie jednej z miejscowych legend.
Nasza bohaterka, jak to kobieta wciela się w rozmaite role. Duże statuetki (ok. 35 cm) pełnią rolę warmińskiego Oskara, który trafia w ręce postaci zasłużonych dla powiatu. Średniej wielkości Łyna (ok. 26 cm) służy jako pamiątka regionalna z powiatu olsztyńskiego dla gości o specjalnym znaczeniu. Mniejsze egzemplarze pełnią rolę ogólnie dostępnej pamiątki z regionu (z miejscem na tzw. tea light), która ozdobi każde biurko i będzie budzić wspomnienia pobytu na Warmii.
Niewątpliwie czar Łyny polega na tym, że dzięki ręcznemu wyrobowi, każda z nich ma swój niepowtarzalny charakter. Nie ma dwóch identycznych statuetek! To czyni postać naszej Królewny równie wyjątkową, jak kraina, którą - co zdradziła nam Łyna w tajemnicy - z wielką radością przyszło jej rozsławiać.
Łyna w tym wcieleniu przyszła na świat w roku 2006 i z marszu została dostrzeżona. Wyróżnienie w V edycji (2007) konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej w kategorii „Turystyczna Pamiątka z Regionu" to zaszczyt w pełni zasłużony. Werdykt kapituły konkursowej, która wybrała Łynę spośród blisko 90 zgłoszonych pamiątek i umieściła w ścisłym gronie zwycięzców - nie zdziwił nas. Udział naszej Warmińskiej Królewny konkursie POT miał trojakie uzasadnienie:
1. Symbolika
Łyna nawiązuje do etymologii dawnej nazwy stolicy dzisiejszego powiatu - Allenstein (od niem. Alle), ma więc literalne asocjacje z regionem - jego historią, tradycją i rzeką płynącą przez Olsztyn i Warmię.
2. Dziedzictwo
Łyna faktycznie występuje w literaturze regionu jako postać mityczna, bohaterka legend i baśni. Stąd zresztą nasza adaptacja jednej z legend, dzięki czemu Królewna Łyna nie jest anonimowa, ba - ma znakomity rodowód. Rozpoczynając proces kreacji pamiątki turystycznej bez chwili wahania postanowiliśmy odwołać się do źródeł historycznych, właściwie nie zakładając kreacji nowej, fikcyjnej postaci. Opłaciło się...
3. Regionalizm
Statuetki wykonywane są na terenie naszego powiatu, w Hucie Szkła Artystycznego Tarasa Krynickiego (pochodzi z Ukrainy), ręczną, średniowieczną metodą, co z pewnością nie pozostaje bez wpływu na charakter i symboliczną wartość naszej Królewny, którą z pełnym przekonaniem oddajemy pod osąd.
Wykonawcą Łyny jest
Huta Szkła Artystycznego Taras Krynicki
ul. Mrongowiusza 38
11-015 Olsztynek
kom. +48 504 154 259
e-mail: hutaart@op.pl
http://hutaolsztynek.republika.pl/
LEGENDA O ŁYNIE
Łyna była najmłodszą córką Króla Tysiąca Jezior. Kiedy pewnego dnia król został złapany w sieci przez warmińskich rybaków, w zamian za uwolnienie obiecał jednemu z nich - ubogiemu Jaśkowi - swoją córkę za żonę. Gdy Jasiek ujrzał Łynę, zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia, co więcej - z wzajemnością. Surowe prawo Krainy Wód mówiło, że gdy jego wybranka raz opuści jezioro, nie będzie już mogła do niego powrócić.
Zdarzyło się pewnego razu, że Jaśka przygniotło drzewo w lesie. Życie z niego uchodziło. Zdesperowana Łyna zanurkowała w jeziorze, gdzie na dnie, obok pałacu jej ojca rósł życiodajny krzew. Królewna zerwała krzew, wyszła na brzeg i ocaliła życie ukochanemu.
Za złamanie prawa Krainy Wód została jednak zamieniona w rzekę biegnącą przez Warmię. Zaś jej wybranek, który nie chciał się z nią rozstać, został zamieniony w rosnącą nad jej brzegiem wierzbę...