Czy nasze służby i gminy są przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa podczas okresu letniego? O tym dyskutowano pod koniec maja podczas posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Regionalne Centrum Bezpieczeństwa.
Poruszono na nim cztery zagadnienia:
➡️ zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego w okresie letnim, w tym na drogach i wodach oraz przygotowania policji do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu i turystom,
➡️ zagrożenia pożarowe w czasie wysokich temperatur powietrza, zwłaszcza na obszarach leśnych i polach uprawnych oraz stan gotowości jednostek ochrony przeciwpożarowej do działań ratowniczych,
➡️ letnie zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, a także poziom bezpieczeństwa sanitarnego i epidemiologicznego w ośrodkach, domach wypoczynkowych i innych miejscach letniego wypoczynku,
➡️ przygotowania do zapewnienia bezpieczeństwa w okresie letnim na terenie miast i gmin powiatu olsztyńskiego.
St. bryg. Sergiusz Dłuski, zastępca komendanta miejskiego PSP w Olsztynie przedstawił, że jednym z najważniejszych wyzwań dla Państwowej Staży Pożarnej i jednostek ochotniczych będzie zwalczanie pożarów w lasach i na polach uprawnych. Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie poinformował, że z uwagi na znacznie mniejsze opady deszczu, w tym roku odnotowano już wzrost ilości pożarów nieużytków rolnych, upraw i ściółki leśnej. Strażacy przygotowani są również do podejmowania interwencji na wodach. We wszelkich działaniach ratowniczych będą wspierani przez jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych.
Według informacji przekazanych przez podinsp. panią Bernadettę Ćwiklińską-Rydel z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, nadal największym problemem jest bezpieczeństwo na drogach. W porównaniu z rokiem ubiegłym odnotowano spadek ilości zdarzeń drogowych, jednak liczba ofiar śmiertelnych jest ciągle wysoka. W związku z tym policjanci będą kontrolować prędkość, z jaką kierowcy poruszają się na drogach oraz eliminować z ruchu drogowego osoby nietrzeźwe. Funkcjonariusze pojawią się też na koncertach, wyścigach i imprezach skupiających dużą liczbę osób, a także na jeziorach. Policjantów nie zabraknie również na festynach i akcjach profilaktycznych, w tym na powiatowych festynach „Bezpieczne Wakacje 2024”
Pani Teresa Parys, dyrektor PSSE zapewniła, że działalność Powiatowej Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej, zwłaszcza w okresie letnim, będzie wymagała zwiększonej uwagi i szybkich reakcji na zagrożenia zdrowia mieszkańców i turystów. Wszystkie obiekty zgłoszone do PSSE jako miejsca, w których przygotowywana jest żywność oraz są ujęcia wody, sprawdzane będą pod kątem higieny komunalnej. Sprawdzane będą też baseny, gospodarstwa agroturystyczne, hotele, obiekty kulturalne, przystanki, stacje paliw, szalety publiczne, domy pielgrzymów, place zabaw i biblioteki.
Pani Magdalena Zbanyszek-Kalinowska, powiatowy lekarz weterynarii stwierdziła, że lekarze weterynarii biorą udział w szeregu spotkań i szkoleń wspólnie z różnymi służbami w zakresie humanitarnego uśmiercania zwierząt i problemów, które w związku z tym występują. Inspekcja Weterynaryjna jest otwarta na współprace i oferuje wszelka możliwą pomoc w tym zakresie. Co do kwestii dzików, to każdy padły lub zabity dzik jest obowiązkowo badany na zawartość wirusa ASF. Przyczyną występowania ASF w gospodarstwach jest „zawleczenie” wirusa przez człowieka, np. na ubraniu. Stąd gospodarze muszą ściśle przestrzegać zasad bioasekuracji, która jest jedynym środkiem ochrony przed tą chorobą w hodowli. W związku z tym wirusem obserwowane już jest malejące zainteresowanie hodowlą świń. W powiecie olsztyńskim od kilku lat systematycznie zmniejsza się liczba gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną. W tym roku przewidziane jest kontynuowanie akcji badania odstrzelonych dzików na obecność wirusa. Obecna populacja dzika będzie znacznie mniejsza po prowadzonych odstrzałach i zakończeniu jesiennego sezonu polowań (pozostałe informacje w załączeniu).
Przedstawiciele gmin poinformowali, że w gminach powiatu olsztyńskiego ostatnie dni przed wakacjami poświęcone będą profilaktyce bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji. Organizowane będą spotkania, festyny i inne przedsięwzięcia, skierowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Sprawdzone zostaną i naprawione sprzęty i wyposażenie na placach zabaw, boiskach sportowych oraz w miejscach zwyczajowo wykorzystywanych do kąpieli, zwłaszcza pomosty. Samorządy ściśle współpracować będą z Policją, Strażą Pożarną i innymi służbami dbającymi o nasze bezpieczeństwo.
- Po wysłuchaniu wszystkich opinii jestem pewny, że zarówno gminy, jak i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów w powiecie olsztyńskim są gotowe na nadejście lata — podsumował spotkanie Zbigniew Załuski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Olsztynie.