Jak pomóc osobie w kryzysie psychicznym

Fot. Freepik

W Polsce codziennie 225 osób próbuje odebrać sobie życie, a 15 osób je sobie odbiera. Każde samobójstwo i każda próba wpływa na 20 osób z najbliższego otoczenia, dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na osoby z naszego otoczenia, które mogą znajdować się w kryzysie psychicznym. Nie bójmy się korzystać z pomocy psychologa czy psychiatry. Dbajmy o swoje zdrowie psychiczne tak samo, jak o fizyczne. To bardzo ważne!

Jak pomóc osobie w kryzysie psychicznym

  1. Słuchaj i okaż wsparcie. Daj tej osobie znać, że jesteś cały czas w gotowości, by ją wysłuchać i wspierać – towarzyszyć jej w poszukiwaniu pomocy czy korzystaniu z niej tak długo, jak będzie to konieczne.
  2. Zachęcaj do rozmowy. Rozmawiaj konkretnie i bezpośrednio. Podczas rozmowy zachowaj delikatność. Staraj się ją zrozumieć. Pytaj o przyczyny jej uczuć, ale nie w formie przesłuchania Zadbaj o spokojne miejsce do rozmowy, w którym nic i nikt nie będzie Wam przeszkadzać.
  1. Spróbuj dowiedzieć się, czy występują myśli samobójcze. Spróbuj odróżnić, czy osoba ma myśli rezygnacyjne („Nie mam siły żyć”), częste myśli samobójcze czy zamiary samobójcze, które zawierają plany dotyczące sposobu konkretnej daty, godziny i okoliczności. Sprawdź czynniki ryzyka. Jeśli osoba w kryzysie zagraża swojemu życiu, zadzwoń na 112! W rozmowie z dyspozytorem dokładnie opisz sytuację, powiedz, w jaki sposób osoba zagraża swojemu życiu. Dobrze jest wiedzieć, gdzie jest ta osoba, ale nie jest to warunek konieczny. Nie musisz znać aktualnego miejsca pobytu, wystarczy jej numer telefonu i zgłoszenie na 112
  2. Zasugeruj profesjonalną pomoc. Zachęcaj ją do skorzystania z dostępnych dla niej profesjonalnych form pomocy.
  3. Pomóż w kontakcie ze specjalistą. Szukanie pomocy może być dla osoby w kryzysie bardzo trudne, obezwładniające i obciążające. Warto  zaproponować osobie w kryzysie gotowe rozwiązania lub wsparcie w poszukiwaniach psychologa czy psychiatry. Jeśli osoba w kryzysie odmawia wsparcia ze strony specjalisty, uszanuj to. Jeśli bliska ci osoba nie jest w bezpośrednim zagrożeniu życia, daj jej czas, nie naciskaj na to, aby zgłosiła się po pomoc. Okaż jej jednak swoje wsparcie i zainteresowanie, pokaż swoją obecność.

na podst. materiałów ministerstwa zdrowia, pacjent.gov.pl