Dzień Woźnicy

7 czerwca w dobromiejskim „Ranczo w Dolinie” odbyła się XII edycja Dnia Woźnicy.  Organizatorem był Warmińsko-Mazurski Związek Hodowców Koni w Olsztynie, przy współudziale Urzędu Miejskiego w Dobrym Mieście i samorządu Powiatu Olsztyńskiego. Imprezę prowadzili Henryk Kuhn, prezes W-MZHK w Olsztynie i Jarosław Wolak, prezes W-MZHK Koło w Dobrym Mieście.

Pokaz jednorocznych klaczy ras koni zimnokrwistych obejrzało około 500 osób. Sędziowie ocenili 15 klaczek, biorąc pod uwagę typ, przygotowanie koni, kondycję i ich pielęgnację. Najwyżej ocenione konie pochodziły od jednego hodowcy – Waldemara Sekścińskiego, właściciela Gospodarstwa Rolnego „Zajączki” w Lubominie. Najwyższe noty otrzymały konie: Satyna (41pkt), Ramona (39,5pkt) i Ulena (39 pkt).

Nie mniej widowiskowa była druga część imprezy, w trakcie której podziwiano siłę i piękno ogierów oraz umiejętności woźnicy. W powożeniu bryczką po torze przeszkód brały udział cztery zaprzęgi, przy czym jedna załoga nie ukończyła przejazdu. Najlepszy czas uzyskał Paweł Schlegel, powożący ogierem Adwil, z czasem 1:16,2, drugie miejsce zajął Zygfryd Schlegel z tym samym koniem, na trzecim miejscu uplasował się Dariusz Krysik z ogierem Sokrates, osiągając czas 2:04,4.

Do drugiej konkurencji pn. „Zwózka siana” wystartowały trzy załogi. Najlepszy czas uzyskał  Zygfryd Schlegel, dwie załogi nie ukończyły przejazdu. Zawodnikiem, który zdobył łącznie najwięcej punktów został Zygfryd Schlegel, tym samym otrzymując tytuł Woźnicy Roku 2015.

Zwycięzcy zostali uhonorowani pucharami i statuetkami, które wręczała Beata Harań, zastępca burmistrza Dobrego Miasta i Jan Żemajtys, wicestarosta olsztyński.
Dzień Woźnicy1 Dzień Woźnicy2Dzień Woźnicy4