Czadowe lekcje

20.10.2023

Jak powstaje czad? Jakie ma właściwości? Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla? Jak często należy dokonywać przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych? To pytania, na jakie odpowiadali uczestnicy "Czadowych lekcji". To wspólna inicjatywa Starostwa Powiatowego w Olsztynie i Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, realizowana od lat w powiecie olsztyńskim.

Zgodnie z ideą zajęcia sa przeprowadzane w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat, czyli zespołach szkół w Olsztynku, Biskupcu, Dobrym Mieście oraz Zespole Szkół Rolniczych w Smolajnach. W "Czadowych lekcjach" 16, 18 i 19 października wzięło udział 385 uczniów klas pierwszych.Teraz to oni mają być ambasadorami bezpieczeństwa w swoich domach.

- Zachęcamy młodych ludzi, którzy są już bogaci w wiedzę o zagrożeniu, jakie niesie zatrucie czadem, by dzielili się nią z rodzicami, dziadkami, sąsiadami. Jeśli chcemy być bezpieczni, musimy pamiętać o przeglądach instalacji grzewczych, w tym piecyków i przewodów kominowych. Czujnik tlenku węgla też nie jest wymysłem, ale urządzeniem, które może nam uratować życie - mówi Zbigniew Załuski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w olsztyńskim starostwie.

Kilku uczniów biorących udział w konkursie podczas "Czadowych lekcji" z taką czujką, ufundowaną przez starostę olsztyńskiego, wróciło do domu.