Afrykański Pomór Świń - profilaktyka

- Nie jesteśmy zagrożeni, a działamy wyłącznie profilaktycznie - tymi słowami starosta olsztyński Mirosław Pampuch rozpoczął spotkanie informacyjne dotyczące wirusa ASF, zwanego "afrykańskim pomorem świń". W sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Olsztynie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny spotkał się z przedstawicielami urzędów gmin Powiatu Olsztyńskiego i administratorami targowisk. Problem scharakteryzował lek. wet. Dariusz Malewski z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Olsztynie.

Wirus ASF to nieuleczalna, wysoce zakaźna wirusowa choroba atakująca wszystkie gatunki świni domowej i dziki. WIRUS NIE JEST GROŹNY DLA CZŁOWIEKA; ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem, nie zagraża on ich bezpieczeństwu zdrowotnemu. Jednak w celu uniknięcia przeniesienia zakażenia na inne zwierzęta, należy przestrzegać podstawowych zasad ostrożności i higieny. - Wirusy, grzyby i bakterie były, są i będą. - mówiła Teresa Parys, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. - Nasza rola polega na tym, żeby świadomość o jednostkach chorobowych pozwoliła nam uniknąć zagrożenia.

Dotyczy to w szczególności rolników, hodowców trzody chlewnej, myśliwych oraz organizatorów imprez, na których żywność jest wystawiona do sprzedaży i konsumpcji. Jest zagrożeniem zarówno dla dużych, jak i małych gospodarstw - wiąże się z dużymi stratami ekonomicznymi spowodowanymi wstrzymaniem obrotu i eksportu świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pozyskanych od świń, a także padnięciami świń i kosztami likwidacji ognisk choroby.

Zgodnie z zaleceniami ekspertów należy:
1. Dokonywać zakupu mięsa wieprzowego i produktów z tego mięsa pochodzących wyłącznie od producentów zarejestrowanych lub zatwierdzonych i w miejscach sprzedaży będących pod nadzorem Inspekcji Sanitarnej.

2. Wystrzegać sie dokonywania zakupu mięsa i produktów mięsnych pochodzących z państw, w których występuje Afrykański Pomór Świń - Rosja, Kazachstan, Białoruś i Ukraina.
3. Z państw: Litwy, Łotwy i Estonii produkty oferowane do sprzedaży mogą pochodzić wyłącznie z zakładów zatwierdzonych.

4. Sprzedaż na targowiskach, jarmarkach i kiermaszach mięsa dzików i produktów z tego mięsa jest zabroniona!!!

Komunikat PLW

DSC00751DSC00753DSC00752DSC00754