Znowu nie było chętnych na półwysep Lalka


Czwarta próba sprzedaży malowniczego półwyspu Lalka z dawnym ośrodkiem rządowym Kormoran zakończyła się fiaskiem. Nikt nie wpłacił w terminie wymaganego wadium, a to oznacza, że przetarg zaplanowany na poniedziałek 14 października, nie dojdzie do skutku. O dalszych losach nieruchomości Zarząd Powiatu zdecyduje w ciągu najbliższego miesiąca.

_

Jedna z najpiękniejszych nieruchomości, jakimi dysponuje Powiat Olsztyński ponownie nie znalazła nabywcy. Czwarta próba sprzedaży malowniczego półwyspu Lalka z dawnym ośrodkiem rządowym Kormoran nie powiodła się, bo nikt nie wpłacił wymaganego wadium w kwocie 640 tys. zł (cena wywoławcza nieruchomości wynosiła 6,4 mln zł). Potencjalni oferenci mogli wpłacać wadium do czwartku 10 października. 
- Niestety nikt w tym terminie nie wpłacił pieniędzy na konto olsztyńskiego starostwa – mówi Katarzyna Grzybowska, zastępca dyrektora wydziału geodezji i gospodarowania nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Olsztynie.
Tym samym wiadomo już, że zaplanowany na poniedziałek 14 października przetarg nieograniczony zakończy się wynikiem negatywnym. Jak zapowiadają władze powiatu dalsze losy atrakcyjnej nieruchomości będą znane w ciągu najbliższego miesiąca.
- Prawdopodobnie półwysep Lalka ponownie zostanie wystawiony na sprzedaż, jednak na razie nie wiemy, czy cena wywoławcza będzie obniżona – mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. – O ewentualnym obniżeniu ceny zdecyduje Zarząd Powiatu na jednym z najbliższych posiedzeń.
To była czwarta nieudana próba zbycia nieruchomości o powierzchni 15,8 ha. W grudniu 2012 roku samorząd powiatowy usiłował sprzedać półwysep Lalka za 9,7 mln zł, ale nie było żadnego chętnego. W kolejnym przetargu cenę wywoławczą zmniejszono do 8,99 mln zł, jednak i tym razem nikt nie wpłacił wadium. Trzecią próbę znalezienia nabywcy – poprzez rokowania, za minimum 7 mln zł  podjęto w lipcu 2013. Wymagane zaliczki po 700 tys. zł wpłaciło dwóch oferentów, jednak żaden z nich w przedstawionej ofercie nie zaproponował wymaganej ceny minimalnej.
Powiat Olsztyński przejął bajkowo położoną nieruchomość w połowie 2012 roku. Wcześniej półwysep z ośrodkiem wypoczynkowym „Kormoran” pozostawał w zarządzie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ministerstwo Skarbu od 2010 r. wystawiało obiekt w przetargach. Po kilku nieudanych próbach sprzedaży tzw. trwały zarząd nad ośrodkiem został wygaszony. Wojewoda warmińsko-mazurski w imieniu Skarbu Państwa przekazał nieruchomość w formie darowizny powiatowi.
Ośrodek „Kormoran” na półwyspie Lalka był częścią słynnego w PRL-u „imperium łańskiego”, w którym wypoczywali ówcześni dygnitarze. W łańskich lasach polowali m.in. Bolesław Bierut, Nikita Chruszczow, czy Leonid Breżniew.
Olsztyńskie starostwo sprzedało wcześniej dwa inne ośrodki rządowe – „Cyrankę” za 5 mln zł oraz „Kormorana” w Mierkach za 12,2 mln zł. Pieniądze ze sprzedaży zostały przeznaczone m.in. na remonty dróg oraz wkład własny powiatu do licznych inwestycji unijnych.

Tak wygląda Lalka
W skład nieruchomości wystawionej na sprzedaż wchodzą: nieczynny budynek hotelowy z 16 pokojami oraz wyremontowane i praktycznie gotowe do użytkowania dwa domki jednorodzinne, stajnia na pięć koni, nieużywana wozownia i budynek gospodarczy. Ośrodek ma ciekawe wyposażenie. W budynku hotelowym znajduje się niewielki basen i wyposażona kuchnia z częścią restauracyjną. W pierwszym z domków są cztery wyposażone apartamenty, a w drugim duży salon z kominkiem, kuchnia, łaźnia i sauna. Ważna informacja jest taka, że nieruchomość jest uzbrojona w pełną infrastrukturę techniczną.