XXXVI sesja Rady Powiatu w nietypowej scenerii

28.09.2018
XXXVI posiedzenie Rady Powiatu Olsztyńskiego odbyło się 28 września 2018 w nietypowym miejscu. W związku z niedawnym ukończeniem jednej z największych, długo wyczekiwanych inwestycji powiatowych - nowo wybudowanej hali widowiskowo-sportowej przy Zespole Szkół w Biskupcu - radni Powiatu spotkali się tym razem w gmachu biskupieckiej szkoły.

Jednym z pierwszych, bardzo ważnych punktów obrad była realizacja budżetu Powiatu Olsztyńskiego za pierwsze półrocze roku 2018 oraz podjęcie uchwały w sprawie zmian w realizacji budżetu na rok 2018. Satysfakcjonująca realizacja budżetu Powiatu Olsztyńskiego za pierwsze półrocze 2018 r. uzyskała pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. Dochody Powiatu w pierwszym półroczu br. zrealizowane zostały w 45,79 % planowanej wysokości dochodów, zaś wydatki w 34,59 % (przy czym wydatki bieżące stanowiły 46,89 %, a wydatki majątkowe 6,94 % planowanej kwoty).

Dochody Powiatu na rok 2018 uchwalono w wysokości 128.622.213,47 zł, zaś wydatki w kwocie 136.189.216,47 zł. Wydatki inwestycyjne na bieżący rok osiągną kwotę 21.843.385,00 zł, (przy wydatkach majątkowych w wysokości 8.196.110,00 zł). Budżet Powiatu zwiększy się o kwotę 280.550 zł. Deficyt pozostanie przy tym bez zmian i wynosił będzie 7.567.003 zł.

Powiat Olsztyński zawsze szybko reaguje na potrzeby mieszkańców i wspiera w tym zakresie również jednostki samorządu terytorialnego. Dlatego też radni Powiatu wyrazili zgodę na udzielenie dofinansowania dla Gminy Biskupiec na pilną termomodernizację dachu w rewitalizowanym obiekcie przy ul. Gdańskiej 1, przystosowywanym przez PSONI na cele rehabilitacji społeczno-zawodowej. Wsparcie wyniesie 155.000,00 zł i stanowi brakującą kwotę wynikłą wskutek prac budowlanych z powodu zapotrzebowania na wykonanie dodatkowych prac (docieplenie pokrycia dachowego, kominy wentylacyjne, obróbki blacharskie). Gmina Biskupiec dofinansowuje inwestycję kwotą 300.000,00 zł, zaś kwota całkowita inwestycji wyniesie 3.396.948 zł.

W trosce o dobro dzieci pozostających w pieczy zastępczej radni przyjęli też program rozwoju pieczy zastępczej Powiatu Olsztyńskiego na lata 2018-2020, wedle którego z budżetu Powiatu Olsztyńskiego dokona się uzupełnienia środków na oczekiwane zwiększenie wydatków w tym zakresie w kwocie 137.000,00 zł.

Ponadto w dalszym przebiegu obrad Rada Powiatu dokonała aktualizacji programu naprawczego dla szpitala powiatowego w Biskupcu na okres kolejnych 3 lat oraz - jak co roku - przyjęła uchwałę o wysokości kosztów i opłat za usuwanie pojazdów z dróg na obszarze Powiatu Olsztyńskiego i za ich parkowanie na parkingu strzeżonym.

Posiedzenie Rady zakończył niezwykle ważny i najbardziej wyczekiwany – znajdujący się poza porządkiem obrad punkt programu - uroczystość otwarcia nowo wybudowanej, pełnowymiarowej hali widowiskowo-sportowej przy Zespole Szkół w Biskupcu, na której oprócz radnych Powiatu, rzeszy uradowanych uczniów, nauczycieli i przedstawicieli władz lokalnych i rządowych zebrali się licznieteż inni zainteresowani goście. Hala przy Zespole Szkół w Biskupcu jest drugim takim obiektem wybudowanym przez Powiat w ostatnich latach. Wcześniej podobny obiekt stanął przy Zespole Szkół w Dobrym Mieście.