Wyróżnieni rolnicy z powiatu olsztyńskiego

18.09.2017
Podczas Święta Chleba, Dożynek Powiatowo-Gminnych, które odbyły się 16 września w Dobrym Mieście, starosta olsztyński Małgorzata Chyziak wyróżniła rolników z terenu powiatu. Z uznaniu dotychczasowych dokonań oraz w podziękowaniu za wkład w rozwój rolnictwa w powiecie olsztyńskim wręczyła dwanaście szklanych statuetek aniołów. Gratulacje złożyli także burmistrz Dobrego Miasta Stanisław Trzaskowski oraz przedstawiciel Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Antoni Nikiel.

Rolnicy wyróżnieni w 2017 roku:

Jolanta i Andrzej Więckowie z Nikielkowa (gmina Barczewo)

Powierzchnia gospodarstwa - 32 ha. Główny kierunek to uprawy polowe - pszenica, jęczmień i ziemniaki jadalne. Gospodarstwo prowadzone jest metodami ekologicznymi.

Lidia i Józef Taube z Dębowa (gmina Biskupiec)
Prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 35 ha UR. Główny kierunek produkcji to towarowa uprawa zbóż: głównie pszenicy ozimej i jęczmienia ozimego oraz rzepaku i roślin strączkowych grubonasiennych głównie łubinu. Dodatkowym źródłem dochodu gospodarstwa jest działalność agroturystyczna.

Alicja i Stanisław Żakowie z Nowej Wsi Małej (gmina Dobre Miasto)
Powierzchnia gospodarstwa wynosi 280 ha. Główny kierunek produkcji to chów i hodowla bydła mlecznego (160 szt., w tym 85 krów o wydajności mlecznej 8700 litrów od krowy). W 2008 roku państwo Żakowie rozbudowali oborę wolnostanowiskową, w której utrzymywanych jest 85 szt. krów mlecznych oraz zaadaptowali i przerobili na oborę budynek stodoły, funkcjonującej obecnie jako obora dla młodzieży.

Diana i Wiesław Jara z Tuławek (gmina Dywity)
Powierzchnia gospodarstwa wynosi 59 ha użytków rolnych. Główny kierunek produkcji to chów i hodowla bydła mlecznego – stado podstawowe liczy 50 krów. W 2016 r. sprzedali 240 tys. kg mleka.

Agnieszka i Albert Dominikowscy z Naglad (gmina Gietrzwałd)
Powierzchnia gospodarstwa to 70 hektarów użytków rolnych, na których uprawia się pszenicę ozimą, jęczmień jary, mieszankę zbożową, owies, pszenżyto, ziemniaki, koniczynę czerwoną i mieszankę wieloletnich traw. Pozostałe użytki rolne to łąki i pastwiska. Główny kierunek
to chów i hodowla bydła mięsnego. Stado podstawowe liczy 18 krów mamek.

Bożena i Józef Kaniuga z Jezioran Kolonii (gmina Jeziorany)
Powierzchnia gospodarstwa wynosi 51 ha . Gospodarstwo prowadzi produkcję roślinną oraz chów i hodowlę bydła mlecznego – 78 szt., w tym 38 szt. krów mlecznych. Główne uprawy w gospodarstwie to kukurydza na zielonkę, mieszanki traw wieloletnich, koniczyna  oraz trwałe użytki zielone.

Barbara i Andrzej Szczerbalowie ze Stękin (gmina Jonkowo)
Powierzchnia użytków rolnych gospodarstwa wynosi 140 ha. Główne uprawy: kukurydza na kiszonkę, koniczyna czerwona, użytki zielone. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji mleka i żywca wołowego. Aktualnie w gospodarstwie  znajduje się 160 sztuk bydła, w tym 100 sztuk krów mlecznych.

Monika i Cezariusz Kajetaniakowie z Kruz (gmina Kolno)
Powierzchnia gospodarstwa wynosi 40 ha użytków rolnych. Specjalizują się w chowie bydła mięsnego rasy limousine. Stado podstawowe liczy 25 krów mamek. Gospodarstwo prowadzone jest metodami ekologicznymi.

Małgorzata i Zbigniew Krawczykowie z Mierek (gmina Olsztynek)
Powierzchnia gospodarstwa wynosi 85 ha użytków rolnych. Główny kierunek to uprawy polowe - pszenica, rzepak, pszenżyto i marchew.

Mateusz Cygan z Purdy (gmina Purda)
Powierzchnia gospodarstwa 115 ha użytków rolnych. Główny kierunek to uprawy polowe - pszenica, rzepak, pszenżyto oraz bobowate grubonasienne. Posiada nowoczesny sprzęt uprawowy, magazyny zbożowe na 400 ton  i suszarnię  na olej opałowy.

Bożena i Grzegorz Jankowscy z Bartąga (gmina Stawiguda)
Powierzchnia gospodarstwa wynosi 38 ha Użytków Rolnych, w tym 23 ha gruntów ornych i  15 ha trwałych użytków zielonych. Na gruntach ornych uprawiane są rośliny paszowe. Oprócz produkcji roślinnej zajmują się hodowlą koni zimnokrwistych. Aktualnie posiadają 18 sztuk, w tym 7 klaczy.

Jolanta i Józef Ludwikowscy z Konradowa (gmina Świątki)
Powierzchnia ich gospodarstwa zajmuje ogółem 57 ha. Zajmują się chowem i hodowlą bydła mlecznego. Posiadają 60 sztuk bydła mlecznego, w tym 25 krów o wydajności mlecznej 6300 l/ od krowy. Gospodarstwo innowacyjne i rozwojowe, w roku 2017 zakupiono nowy ciągnik rolniczy firmy CLAAS.