Spektakl Niedzielniki


Towarzystwo Kultury Teatralnej w Olsztynie serdecznie zaprasza na pełen humoru i muzyki warmiński spektakl „Niedzielniki”, który odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia o godz. 19:00 na dziedzińcu olsztyńskiego zamku. Wstęp jest wolny.

Tytułowe niedzielniki to ludzie urodzeni w niedzielę, którzy według podań i legend warmińskich, mieli posiadać umiejętność widzenia dusz. Główną bohaterką przedstawienia jest niedzielnica Minka, która staje przed swoim pierwszym poważnym zadaniem. Śledząc losy Minki i towarzyszącego jej Adasia, poznajemy dawne zwyczaje i opowieści z terenu Warmii. Jedną z nich jest historia sprytnego parobka służącego u księdza z dywickiej parafii. Inna mówi o złocie płonącym na polach pod Dorotowem.

Jak mówią twórcy, ogromną rolę w spektaklu odgrywa muzyka Marcina Rumińskiego (Hoboud, Shannon), chwilami industrialna, czy budząca skojarzenia z estetyką Pink Floyd, w innym miejscu przepełniona ludowością, by za moment zaskoczyć pełnym powietrza ambientem. Miłośnicy muzyki Feliksa Nowowiejskiego odnajdą w ścieżce dźwiękowej również fragmenty utworów kompozytora z Barczewa. W spektaklu wykorzystywane są piosenki i taniec. Autorką choreografii jest Tatiana Asmołkowa.

W scenerii olsztyńskiego zamku wystąpią aktorzy Olsztyńskiego Teatru Lalek i Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, a także studenci Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka.

Powiat Olsztyński wspiera projekt w ramach obchodów 450-lecia włączenia Warmii do Polski.