Sesja pod znakiem sportu i zmian w oświacie

21.05.2012

Nagrody dla najlepszych sportowców powiatu, likwidacja internatu i stołówki przy Zespole Szkół w Biskupcu oraz włączenie Liceum Ogólnokształcącego w Dobrym Mieście do Zespołu Szkół Zawodowych - to najważniejsze sprawy, którymi zajmowali się radni na majowej sesji Rady Powiatu w Olsztynie.

_

Trzynasta sesja Rady Powiatu, która odbyła się w piątek 18 maja rozpoczęła się od miłego akcentu, czyli uhonorowania przez władze powiatu najlepszych sportowców Powiatu Olsztyńskiego 2011. Zarząd Powiatu po zasięgnięciu opinii Rady Sportu Powiatu Olsztyńskiego oraz Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Promocji Rady powiatu przyznał nagrody rzeczowe, dyplomy i statuetki 15 sportowcom, którzy osiągali wysokie wyniki sportowe w 2011 roku.
- Jesteście najlepszymi z najlepszych - mówił do nagrodzonych Mirosław Pampuch. - Gratuluję serdecznie wspaniałych wyników i dziękuję za promowanie poprzez sport naszego powiatu.

Kolarze, warcabiści, łucznik i żeglarz
Wśród wyróżnionych większość stanowili młodzi kolarze LKK „Warmia Biskupiec", którzy zdobywali tytuły mistrzów Polski, województwa i wygrywali prestiżowe imprezy kolarskie w kraju. Nagrodzeni kolarze z Biskupca to: Mateusz Puchacki, Marek Rydel, Patrycja Stańczak, Klaudia Kmiołek, Wojciech Suchocki, Aleksandra Stańczak, Artur Modzelewski, Bogumiła Dziuba, Szymon Rekita i Monika Kopińska. Wśród wyróżnionych znalazła się też trójka warcabistów z UKS SW Jeziorany (Szymon Morzy, Władysław Daliga junior i Zuzanna Suchocka), łucznik Maciej Urbanowicz z Dobrego Miasta oraz żeglarz Piotr Kula z Biskupieckiego Towarzystwa Żeglarskiego, który został jednogłośnie uznany Najlepszym Sportowcem Roku 2011 w powiecie. Finnista z Biskupca otrzymał dodatkowo nagrodę finansową. Wyróżnienie z powiatu zbiegło się z radosną informacją, która nadeszła z angielskiego Falmouth, gdzie Piotr Kula zajął szóste miejsce w Mistrzostwach Świata i wywalczył awans na Igrzyska Olimpijskie do Londynu.
- To tylko potwierdza słuszność naszej decyzji o przyznaniu Piotrowi nagrody Sportowca Roku - mówił starosta Mirosław Pampuch, który życzył żeglarzowi powodzenia na olimpiadzie.
Nagrodę w imieniu syna odebrał ojciec Jarosław Kula.
- Na ten wielki sukces Piotr zasłużył sobie wielką pracą i wytrwałością, którymi wykazał się przez wiele ostatnich lat - mówił na sesji Jarosław Kula. - Życzę mu wspaniałej walki o medal w Londynie.

_

Jeszcze rok przy Ułańskiej
Następnie radni zajęli się sprawami zmian w powiatowej oświacie. Biorąc pod uwagę niekorzystny rachunek ekonomiczny Rada Powiatu w Olsztynie przegłosowała likwidację internatu i stołówki funkcjonujących przy Zespole Szkół w Biskupcu. Władze powiatu zadeklarowały już pomoc dla uczniów zamieszkujących w internacie.
- Chodzi o przyznanie uczniom stypendiów na dofinansowanie wynajęcia stancji - mówi Barbara Guga, dyrektor wydziału oświaty olsztyńskiego starostwa.
Jest duża szansa na to, że utrzyma się także stołówka, bo chęć jej dalszego prowadzenia w ramach własnej działalności gospodarczej wyraziły pracownice stołówki. W czasie sesji radni zdecydowali też o włączeniu od 1 września 2012 Liceum Ogólnokształcącego w Dobrym Mieście do Zespołu Szkół Zawodowych. Od września szkoła zmieni nazwę na Zespół Szkół w Dobrym Mieście.
- Faktyczne zmiany reorganizacyjne zostaną wdrożone od września 2012, ale na prośbę radnych, rodziców i kadry pedagogicznej nauka w LO przez cały najbliższy rok szkolny do czerwca 2013 roku będzie się odbywać w obecnej siedzibie LO, czyli w budynku przy ul. Ułańskiej - wyjaśnia Izabela Smolińska-Letza, wicestarosta olsztyński. - Dodatkowo zwiększone zostały też środki na promocję szkoły związaną z rekrutacją.
Powiat Olsztyński rozpocznie też działania zmierzające do budowy nowej sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Dobrym Mieście.
- Już wkrótce ogłosimy przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla tej ważnej inwestycji - zapowiada wicestarosta olsztyński.