Relacja z meczu Polska-Niemcy


Pomimo upływu czasu, co roku gmina Gietrzwałd gości obywateli Niemiec z zaprzyjaźnionego Rietberga. Co cztery lata natomiast odbywa się dodatkowy mecz w Rietberku z delegacją z gminy Gietrzwałd. I choć początkiem tych meczów były kameralne spotkania, to dziś jest to impreza o zasięgu powiatowym. Tak też było tym razem. XXVIII Mecz Polska-Niemcy rozgrywał się w żarze lejącym się z nieba. Drużynę Naterek wspomógł wójt Jan Kasprowicz. Tłum reagował radośnie na każdą kolejną, zdobytą bramkę i skandował doping dla piłkarzy. Nowością podczas tych spotkań był konkurs rzutów karnych, w którym Rietberg zwyciężył 13:12, a sam mecz zakończył się wynikiem 18:9 dla Naterek. Prócz emocji sportowych organizatorzy zapewnili wspaniałą zabawę dla najmłodszych. Dmuchana zjeżdżalnia cieszyła się niebywałym powodzeniem. Animatorzy do zabawy wciągnęli zarówno dzieci, jak i dorosłych. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sząbruku zaoferowali dzieciom tor przeszkód i słynną już kurtynę wodną, która była prawdziwym hitem. Organizatorzy zapewnili gościom zabawę na murawie do białego rana. Nawet siarczysta ulewa, która przetoczyła się nad Naterkami, nie zdołała pozbawić zebranym chęci do zabawy. Spotkanie było objęte Honorowym Patronatem wójta Gminy Gietrzwałd Jana Kasprowicza.

Zanim jednak rozpoczął się mecz, na Placu na Rozdrożu w Naterkach, w otoczeniu przyjaciół i gości z Niemiec, posadzono trzy drzewa pamięci. Pierwsze z nich zyskało imię „Werner” na cześć zmarłego niedawno Wernera Bohnenkampa wiceburmistrza Rietberga, współorganizatora meczów Polska-Niemcy, Honorowego Przyjaciela Gminy Gietrzwałd. Drugie drzewko otrzymało imię „Alois”, by pamiętano Aloisa Borcherta, zawodnika strony niemieckiej, również współorganizatora meczy. Trzecie drzewko otrzymało imię „Grażyna”, ku pamięci Grażyny Sieradzkiej, Członkini Naterkowskiej Inicjatywy Kobiet. I choć drzewka mają przypominać o osobach, które odeszły, to podczas ich sadzenia nie zabrakło radosnych wspomnień i anegdot związanych z każdą z osób.

W niedzielę 5 sierpnia br. po mszy w sząbruckim kościele przedstawiciele władz Rietberga oraz Jan Kasprowicz wójt Gminy Gietrzwałd złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar I wojny światowej. Padły ważne słowa o polsko-niemieckiej przyjaźni w odniesieniu do spotkań w  Naterkach. Złożono też deklarację wzajemnego szacunku i kontynuowania tradycji pojednania narodów.