Radosna Niepodległa pod patronatem Powiatu


Aż 50 uczniów zgłosiło się do udziału w Powiatowym Festiwalu „Radosna Niepodległa”, który 7 listopada zorganizował olsztyński Pałac Młodzieży we współpracy z Powiatem Olsztyńskim. Wśród uczestników znalazły się dzieci m.in. z Gietrzwałdu, Dobrego Miasta, Szczęsnego, Rusi, Stawigudy oraz Bartoszyc i Olsztyna. Patriotyczną pieśnią uczciły 100. rocznicę  odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pomysłodawcą konkursu jest Alicja Kucharzewska-Samko, nauczycielka, dyrygentka i instruktorka muzyczna znana z realizacji wielu inicjatyw ukierunkowanych na rozwój artystyczny młodych ludzi. - Ideą „Radosnej Niepodległej” jest popularyzacja pieśni i piosenek partyzanckich, patriotycznych i o tematyce wojskowej wśród dzieci i młodzieży, pogłębienie ich świadomości patriotycznej, ale także prezentacja umiejętności wokalnych, umożliwienie konfrontacji własnych umiejętności z rówieśnikami oraz promocja młodych talentów – mówi organizatorka festiwalu.

Konkurs odbywał się w trzech kategoriach: soliści grupa młodsza, soliści grupa starsza oraz zespoły. Wszystkim uczestnikom z uwaga przysłuchiwało się jury, w którym zasiedli: Barbara Raduszkiewicz (wokalistka), Jacek Grygorowicz (gitarzysta zespołu Enej), Ewa Giska (wicedyrektor Powiatowej Szkoły Muzycznej w Dywitach), Gabriela Kucharzewska (muzyk), Krzysztof Klimkowski (instruktor olsztyńskiego Klubu Garnizonowego). Wszyscy potwierdzają, że poziom prezentacji tegorocznych uczestników był bardzo wysoki. Oto werdykt jury:

Kategoria – soliści grupa młodsza:
1. Anastazja Maciąg
2. Rozalia Soliwoda
3. Amelia Świtaj
wyróżnienie: Magda Libecka

Kategoria – soliści gr. starsza:
1. Oliwia Kordek
2. Jagoda Staruch
3. Maria Szwed
wyróżnienie: Justyna Rodziewicz

Kategoria – zespoły:
1. Basia i Zosia Zielonka
2. Dominika Sztychmiler i Katarzyna Skierś
3. Zespół z pracowni wokalnej

Nagrodę specjalną za najlepiej wykonaną piosenkę wojskową otrzymała Aleksandra Urbańska. O upominki mogła też powalczyć publiczność, wśród której przeprowadzono konkurs z wiedzy o historii Polski. W przerwie imprezy można było z kolei zaśpiewać znane i lubiane pieśni patriotyczne pod kierunkiem instruktorów Pałacu Młodzieży.
Powiatowy Festiwal „Radosna Niepodległa” odbył się pod patronatem i przy wsparciu Powiatu Olsztyńskiego i Klubu Garnizonowego z Olsztyna. Radio Olsztyn objęło wydarzenie patronatem medialnym.