Stowarzyszenie „Nasze Gady” zostało wyróżnione Odznaką Ministra Sportu i Turystyki „Za Zasługi dla Turystyki”. Odznaka jest szczególnym, honorowym wyróżnieniem nadawanym w uznaniu zasług dla rozwoju polskiej turystyki i umacnianiu współpracy międzynarodowej. Uroczystość odznaczenia obyła się 19 września w Giżycku-Wilkasach podczas konferencji „Turystyka i rozwój społeczności”, zorganizowanej w ramach Wojewódzkich Obchodów Światowego Dnia Turystyki. „Nasze Gady” zostały rekomendowane do narody przez Starostę Olsztyńskiego, Mirosława Pampucha. Serdecznie gratulujemy wyróżnienia i życzymy powodzenia w dalszej pracy na rzecz krzewienia turystyki, kultury i dziedzictwa warmińskiego.
Stowarzyszenie „Nasze Gady” istnieje od 2005 roku. Od 2007 roku prowadzi działania na rzecz turystyki i dziedzictwa kulturowego, organizując co roku imprezę edukacyjną p.n. Festyn Archeologiczny w Gadach, który ściąga do tej małej miejscowości gromady turystów. Podczas Festynu prezentowane są wydobyte z niepamięci skarby dziedzictwa kulturowego wczesnego średniowiecza i dawnej Warmii.
Od 2009 r. Stowarzyszenie jest Sekretariatem Grupy Partnerskiej Gniazdo Warmińskie, należącej do Krajowej Sieci Grup Partnerskich. Jako taki realizuje przyjęte przez Partnerstwo dwa ogólnopolskie programy: Szlak Turystyki Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego GREENWAY oraz towarzyszący mu program Produkt Lokalny-Marka Lokalna.
Zielony szlak GREENWAY przemierzany jest pieszo, rowerem, kajakiem, konno i biegiem wzdłuż naturalnych korytarzy, historycznych tras handlowych, rzek, kolei. Zarządzany przez miejscowe społeczności pobudza zrównoważony rozwoju regionu i podnosi jakość życia mieszkańców. Tworzy ramy dla realizacji projektów związanych z ochroną przyrody i krajobrazu, zachowaniem dziedzictwa kulturowego, ochroną tradycyjnych zawodów, turystyką przyjazną dla środowiska i zrównoważonym małym biznesem, związanym głównie z obsługą ruchu turystycznego.
Budowany od 2009 roku szlak o nazwie „Warmia znana i nieznana” prowadzi od lasu Miejskiego w Olsztynie przez leżące w 5 gminach przepiękne warmińskie wsie na północ od Olsztyna i w części zinwentaryzowanej dochodzi do Barczewa. Stamtąd pobiegnie dalej, albowiem przygoda z dziedzictwem kulturowym Warmii zachęca coraz więcej osób do jego poznawania. Przy szlaku zobaczyć można wczesnośredniowieczne obiekty archeologiczne- grodziska, gródki strażnicze, wały podłużne, pozostawione przez mieszkające tu plemiona pruskie, zabytki z późniejszych epok historycznych, pomniki przyrody, rezerwaty oraz miejsca przyjazne turystom jak np. pracownie i galerie artystyczne.
W trakcie powstawania szlaku turystycznego jego poszczególne odcinki zostały opisane w wydanych przez Stowarzyszenie „Nasze Gady” przewodnikach: