Odblask, który ratuje życie

05.09.2014
Elementy odblaskowe to nie tylko stylowe akcesoria, ale przede wszystkim przedmioty, które mogą uratować życie. Dotychczas obowiązek ich noszenia miały dzieci do 15 roku życia poruszające się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Od 1 września obowiązek noszenia dotyczy wszystkich pieszych, bez względu na wiek.

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadza zapis, zgodnie z którym pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Nakaz ten nie dotyczy osób poruszających się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Policyjni eksperci z ruchu drogowego podkreślają, że nowy obowiązek ma poprawić bezpieczeństwo pieszych. Szczególnie, że jesienią są oni bardzo często ofiarami wypadków drogowych. Jak informuje sierż. sztab. Krzysztof Wasyńczuk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, w ubiegłym roku na drogach powiatu olsztyńskiego w okresie od września do listopada doszło do 389 zdarzeń, w których zginęło 5 osób, a 43 zostały ranne.

A przecież jeżeli kierowca wcześniej zauważy pieszego, jest w stanie szybciej zareagować. Jadąc z prędkością 80 km/h widzi pieszego ubranego na ciemno z odległości 30 - 40 metrów. Już jeden element odblaskowy powoduje, że pieszy widoczny jest z odległości 120 - 160 metrów.

Ustawodawca nie narzuca, jak ma wyglądać obowiązkowy element odblaskowy. Najważniejsze, by spełniał swoją funkcję i był widoczny. Elementy odblaskowe są powszechnie dostępne w sklepach i na stacjach benzynowych. Ich zakup to wydatek rzędu zaledwie kilku złotych. Stosowanie odblasków nie wymaga więc ani szczególnego wysiłku, ani wielkich nakładów finansowych. Może natomiast uratować życie lub zdrowie zarówno pieszego, jak i kierowcy.