Nie tylko e-budownictwo

18.09.2020
Na początku sierpnia ruszył serwis e-budownictwo, rządowa aplikacja przygotowana przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Daje ona możliwość elektronicznego składania wniosków dotyczących procedur budowlanych, co ma ułatwiać inwestorom przeprowadzenie postępowania administracyjno-budowlanego. Obecnie trwa testowanie jego kolejnego elementu – generatora wniosków o pozwolenie na budowę. W tym programie uczestniczy siedemnaście urzędów z całej Polski, w tym i Starostwo Powiatowe w Olsztynie.

Strona https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/ docelowo ma być narzędziem dla inwestorów do składania on-line wniosków oraz zgłoszeń wraz z załącznikami do organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego. W serwisie zamieszczonych jest pierwszych dziesięć formularzy dotyczących wybranych procedur. Obecnie trwa pilotaż kolejnego generatora wniosków – o pozwolenie na budowę wraz z projektem budowlanym. Potrwa on do października.

Udział w tym programie traktujemy jako wyróżnienie, chociaż nałożyło to na naszych pracowników trochę nowych zadań. Jednak jak na razie wszystko idzie dobrze i aplikacja się sprawdza – mówi Grzegorz Wieczorek, dyrektor Wydziału Budownictwa i Inwestycji olsztyńskiego starostwa. – Pomijając drobne uwagi, generator jest prosty w obsłudze i z pewnością osoby nim się posługujące dadzą sobie radę z wypełnieniem odpowiednich formularzy.

Możliwość skorzystania z tej, kolejnej już, elektronicznej platformy e-obsługi interesantów to ułatwienie nie tylko dla inwestorów, architektów i inżynierów. Pozwala też na załatwienie coraz większej liczby spraw urzędowych on-line, bez konieczności wizyty w urzędzie, w tym także w Starostwie Powiatowym w Olsztynie. – Zadaniem urzędu jest zapewnienie klientom obsługi na możliwie najwyższym poziomie i jak najszybciej, a przez to ułatwienie im życia i pracy, dlatego już od kilku lat wdrażamy także w naszym urzędzie kolejne projekty związane z e-administracją – dodaje Andrzej Abako, starosta olsztyński. – Wiodący jest projekt „e-mapa 2” oddany ostatecznie do użytku na początku tego roku.

W 2014 roku Powiat Olsztyński wdrożył wart 4,2 mln złotych projekt informatyczny „e-mapa”, polegający na utworzeniu geoportalu geodezyjnego (nowoczesnego sposobu udostępniania informacji przestrzennej), przetworzeniu danych analogowych do postaci numerycznej i złożeniu cyfrowej ewidencji budynków oraz lokali. Kolejnym krokiem było poszerzenie funkcjonalności tego systemu poprzez rozszerzenie zakresu usług świadczonych tą drogą zainteresowanym. Wiosną 2018 roku ruszyła „e-mapa 2”. Główną ideą projektu było zwiększenie ilości dostępności danych, takich jak ewidencja gruntów i budynków, sieć uzbrojenia terenu i danych topograficznych, czyli informacji np. o krawężnikach, drzewach, skarpach itp.

Dostęp do e-usług stał się niezwykle prosty. Można z nich korzystać za pośrednictwem dowolnego komputera i z dowolnego miejsca. Warunkiem jest dostęp do sieci i wejście na stronę https://powiatolsztynski.geoportal2.pl/. Korzystając z możliwości, jakie daje geoportal, sprawę niewymagającą udziału pracownika, od chwili zalogowania do momentu otrzymania dokumentów w pdf, dxf, można załatwić w ciągu kilku minut. Dostęp do tej e-usługi jest czynny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Wnioski wymagające udziału pracownika, złożone przez geoportal, wpływają bezpośrednio na stanowisko obsługi i realizowane są niezwłocznie.

Jego wdrożenie w Wydziale Geodezji olsztyńskiego starostwa przyniosło efekty zdecydowanie lepsze niż oczekiwano. Swoje zalety pokazuje szczególnie teraz, w czasie ograniczeń w funkcjonowaniu urzędu spowodowanych koronawirusem. – Mimo ograniczeń sanitarnych i komunikacyjnych z naszymi klientami wszystkie wnioski udaje nam się obsłużyć bez zbędnej zwłoki, a jest ich obecnie zdecydowanie więcej niż w roku ubiegłym – mówi Wioleta Truszczyńska, dyrektor Wydziału Geodezji. – Funkcjonalność geoportalu pozwoliła nam bowiem na szybkie rozszerzenie świadczonych za jego pośrednictwem usług. Epidemia niejako zmusiła nas, jak i petentów do przejścia na „tryb on-line”, z korzyścią dla obu stron.

Odbiór wydawanych jeszcze w formie papierowej (czego nadal wymaga polskie prawo) dokumentów odbywa się po wcześniejszej e-rezerwacji terminu i godziny wizyty w urzędzie przez strony internetowe, co również jest sporym ułatwieniem, jak i sporą oszczędnością czasu dla interesantów.

Kolejnym etapem rozwoju e-administracji w olsztyńskim starostwie jest projekt pn. "Pozyskanie danych elektronicznych na temat sieci dróg powiatowych". Dzięki podpisanej w lipcu umowie z firmą Visimind z Olsztyna urząd dysponował będzie rozbudowaną bazą danych ewidencyjnych pasa drogowego. Umożliwi ona prowadzenie prac planistycznych, inwentaryzacji oraz monitoringu bez konieczności wykonywania prac w terenie, bowiem dostarczone w ramach umowy oprogramowanie umożliwi różnorodną prezentację i możliwości opracowania zgromadzonych w niej danych.

Powiat Olsztyński jest obecnie liderem w zakresie cyfryzacji usług geodezyjnych, teraz przyszedł czas na drogi. Myślę, że pozyskanie danych przestrzennych pasa drogowego wpłynie na podniesienie jakości naszej pracy – ocenia Joanna Michalska, wicestarosta olsztyński. – Przed nami, w nieodległej perspektywie, jeszcze wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów i uruchomienie portalu e-usług dla interesantów.

geoportale-budownictwo