Królewna Łyna dla Caritas


Blisko 100 osób uczestniczyło 15 maja w spotkaniu w siedzibie samorządu Powiatu Olsztyńskiego. Okazją było 10-lecie partnerstwa Caritas Archidiecezji Warmińskiej i Caritas Osnabrück. W sali sesyjnej starostwa zasiedli przedstawiciele obu organizacji, a także radni Osnabrück i Rady Powiatu w Olsztynie, burmistrz Barczewa oraz kierownicy organizacji charytatywnych. Nie zabrakło wzruszeń, refleksji, słów miłych i wyróżnień.

Początki współpracy obu Caritas sięgają 2005 roku. Od tamtej pory organizacje wzięły udział w wielu wspólnych szkoleniach, konferencjach i projektach związanych z pomocą osobom chorym, starszym i uzależnionym. Polski Caritas otrzymał także materialne wsparcie od przyjaciół z Niemiec.

- To piękny jubileusz – mówiła Małgorzata Chyziak, starosta olsztyński. – Gratuluję Państwu 10 lat dobrej, konstruktywnej współpracy i dziękuję za starania na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców powiatu olsztyńskiego.
1     3

Spotkanie było okazją do podsumowań i uhonorowania dotychczasowych starań. Adam Sierzputowski, pierwszy starosta olsztyński, odebrał z rąk Stefana Muhle, I członka Zarządu Powiatu Osnabrück, wyróżnienie za wkład w budowanie partnerstwa.  - Pana celem było budowanie silnych i dobrych kontaktów między naszymi powiatami. Zasłużył się pan znacznie dla przyjaźni polsko-niemieckiej – mówił Steffan Muhle.
- Miałem 8 lat, gdy wojna się skończyła. Pomyślałem wtedy, że jeśli będę miał okazję cokolwiek zrobić, by się nie powtórzyła, to to zrobię – wspominał Adam Sierzputowski. – Gdy budowaliśmy struktury powiatu, już pierwsze spotkanie dotyczące ewentualnego partnerstwa z Niemcami, utwierdziło mnie w przekonaniu, że po drugiej stronie mamy partnerów. Cieszy mnie, że następni starostowie kontynuują te działania, które my rozpoczęliśmy.
O kondycji partnerstwa polsko-niemieckiego mówił też jeden z jego inicjatorów. – Cel jest ciągle przed nami, do niego dążymy. Ale ta machina ruszyła już na tyle, że może się tylko udać – zapewniał Georg Schirmbeck.

Przy okazji jubileuszu partnerstwa Caritas, Powiat Olsztyński przyznał swoje najwyższe honorowe wyróżnienie – statuetkę Warmińskiej Królewny Łyny, w uznaniu za zaangażowanie społeczne i pomoc potrzebującym mieszkańcom powiatu. W imieniu Caritas Archidiecezji Warmińskiej odebrał ją dyrektor ksiądz Paweł Zięba. – Odbieram to wyróżnienie w imieniu wszystkich, którzy przyczynili się do partnerstwa. Dzięki niemu możemy lepiej pomagać mieszkańcom powiatu olsztyńskiego – mówił ks. Zięba.

Od lewej: Adam Sierzputowski, Franz Loth, Małgorzata Chyziak, ks. Paweł Zięba, Mirosław Pampuch.

Od lewej: Adam Sierzputowski, Franz Loth, Małgorzata Chyziak, ks. Paweł Zięba, Mirosław Pampuch.

 

Statuetkę dla Caritas Osnabrück odebrał jego dyrektor. – Ziarno zostało zasiane i będzie dojrzewało.  Teraz tym bakcylem musimy zarazić młodych, dlatego jednym z tematów naszych obecnych rozmów jest organizacja Światowego Dnia Młodzieży w przyszłym roku – opowiadał Franz Loth.

Uroczystość uświetnił występ chóru kameralnego „Arte del Canto” z Olsztynka, pod kierunkiem Marii Gronkiewicz. W jego bogatym repertuarze znalazły się zarówno utwory muzyki dawnej, negro spirituals, szlagiery filmowe, jak i, ku szczególnej radości gości z Niemiec, opracowania polskich pieśni ludowych.

DSC04551   DSC04581

Uczestnicy spotkania otrzymali upominki z Warmii – woreczki z aromatyczną lawendą i słoiczki lawendowej herbaty z plantacji Lawendowe Pole w Nowym Kawkowie (gm. Jonkowo). Nie zabrakło też poczęstunku przygotowanego przez „Smaki Gabi” z Różnowa (gm. Dywity).