Giganci z Jonkowa


Blisko 300 karateków z 21 klubów zrzeszonych w Polskim Związku Karate, wzięło udział w III Turnieju o Puchar Burmistrza Zambrowa, który odbył się 5 marca w niedzielę. Jonkowo reprezentowali: Amelia Kurylak, Michalina Leszek, Patrycja Block, Filip Zakrzewski, Maciej Zieliński i Maksymilian Penger. Karatecy świetnie wypadli na rozpoczęciu sezonu zdobywając łącznie 6 medali, w tym 3 złote, 1 srebrny i 2 brązowe.

Na najwyższym stopniu podium stanęli: Michalina Leszek, Patrycja Block i Maksymilian Penger. Dodatkowo w kata (formy pokazowe) srebro wywalczyła Patrycja Block. Brązowy medal zdobyli: Amelia Kurylak i Filip Zakrzewski.

Dla Michaliny Leszek był to debiut nie tylko na turnieju rangi ogólnopolskiej, ale w ogóle był to jej pierwszy start jako zawodniczki. Tym bardziej cieszy fakt wywalczenia przez nią złota w kategorii kumite (walki) dziewcząt (rocznik 2009-2008), powyżej 30 kg. W drodze po zwycięstwo pokonała kolejno trzy przeciwniczki. W finale pokazała, że nie przypadkowo należało się jej końcowe zwycięstwo. Z zawodniczką z Włocławka, Zuzanną Jędrzejewską, wygrała zdecydowanie przez Ippon (cały punkt) zdobywając dwukrotnie wazari (pół punktu) po skutecznym wykonaniu kopnięcia mawashigeri jodan (kopnięcie okrężne na głowę).

Na uznanie zasługuje także postawa Patrycji Block, która zdobyła złoto w konkurencji kumite kadetek młodszych (2007-2006) do 45 kg. Wszystkie trzy walki wygrała zdecydowanie przez Ippon. Widać, że zimową przerwę w startach w turniejach bardzo dobrze wykorzystała na odpowiednie przygotowanie, zarówno pod względem fizycznym, jak  i technicznym. Walkę o złoto zakończyła przed regulaminowym czasem, pokonując przez Ippon zawodniczkę z Ostrołęki, Aleksandrę Abramczyk. Dodatkowo w konkurencji kata wywalczyła srebro, minimalnie przegrywając walkę o pierwsze miejsce.

W imponującym stylu swoje walki wygrał Maksymilian Penger. Dominacja zawodnika z Jonkowa była zauważalna we wszystkich trzech stoczonych pojedynkach. Wszystkie zakończył przed czasem pokonując  przeciwników (m. in. z Białegostoku i Ostrołęki) poprzez serię celnych kopnięć mawashi geri gedan (kopnięcie okrężne na udo). Tym samym wywalczył złoto w kategorii młodzików (2003-2002) powyżej 65 kg.
Amelia Kurylak i Filip Zakrzewski zanotowali po jednej wygranej i jednej porażce. Zdobyli brązowe medale w kategoriach: dziewczęta (2009-2008) do 30 kg oraz kadeci młodsi (2007-2006) powyżej 40 kg. Na podium nie udało się stanąć Maciejowi Zielińskiemu, który przegrał pierwszą walkę.

– Reprezentacja ASW Jonkowo zasłużyła na uznanie. Podczas turnieju zawodnicy dali z siebie wszystko i godnie reprezentowali nasz Klub oraz nasz region. Pokazali, że mają wielkiego ducha walki i serce do karate. Na arenie krajowej nie są już anonimowi, a inni zawodnicy z kraju czują przed nimi respekt. Wszystkim medalistom serdecznie gratuluje. Osiągnięty wyniki to dobry prognostyk przed tegorocznym sezonem startowym, który nie tylko będzie intensywny, ale również zapowiada się obiecująco patrząc po formie młodych karateków z Jonkowa – podsumowuje sensei Marek Bębenek, trener zawodników. – Po raz kolejny, tym razem w Zambrowie, za sprawą rodziców zawodników i kibiców ASW Jonkowo głośno było o naszej gminie, za co serdecznie im dziękuję – dodaje.

Już za dwa tygodnie reprezentanci ASW Jonkowo wezmą udział w Mistrzostwach Makroregionu Wschodniego, które są zarazem Mistrzostwami Polski Wschodniej.

Zawody odbywały się według światowych przepisów Międzynarodowej Organizacji Karate Kyokushin z zastosowaniem obowiązkowych ochraniaczy na tułów, głowę, golenie i ręce. Są one w pełni bezpieczne dla startujących w nich dzieci i młodzieży.