Depresja - choroba, którą należy leczyć


 Zgodnie z szacunkami Institute for Health Metrics and Evaluation zaburzenia depresyjne były drugimi po (zaburzeniach lękowych) najczęściej występującymi zaburzeniami psychicznymi. Ok. 22 mln Europejczyków choruje na zaburzenia depresyjne (4,5 % to kobiety a 2,8 % mężczyźni). W Polsce na zaburzenia depresyjne choruje ok. 1 mln osób (2,6 % kobiet i 2% mężczyzn).

Czym jest zdrowie psychiczne?

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie psychiczne oznacza nie tylko brak zaburzeń czy choroby, ale także potencjał psychiczny, umożliwiający jednostce zaspokojenie swoich potrzeb, osiąganie sukcesów, czerpanie radości i satysfakcji z życia, zwiększający zdolność rozwoju, uczenia się, radzenia sobie ze zmianami i pokonywania trudności, a także sprzyjający nawiązywaniu i utrzymywaniu dobrych relacji z innymi ludźmi oraz aktywnemu udziałowi w życiu społecznym.

Najważniejsze komponenty zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży to:

Niepokojące objawy

Depresja nie pozwala normalnie pracować, uczyć się, jeść, spać. Pojawia się uczucie bezsilności, bezradności, unikamy spotkań ze znajomymi, towarzyszy nam ciągłe uczucie zmęczenia. Najczęstsze objawy depresji to:

Depresja dotyka także dzieci, najczęściej na tę chorobę cierpi młodzież w okresie dojrzewania. Darmowy plan żywieniowy DASH DEPRESJA dostępny na portalu: diety.nfz.gov.pl

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Zdrowie psychiczne dzieci opiera się na trzech filarach: rodzinie, edukacji i relacjach z rówieśnikami. Czynniki chroniące przed rozwojem problemów w obszarze zdrowia psychicznego i zaburzeń u dzieci, związane ze szkołą:

Pandemia wpłynęła negatywnie na wszystkie trzy obszary i spowodowała nasilenie lęków oraz przebodźcowanie dzieci powodujące problemy z koncentracją i pamięcią.

Profilaktyka

Aby zadbać o zdrowie psychiczne i zapobiegać depresji, powinniśmy prowadzić zdrowy styl życia, a w szczególności:

Jak rodzice i opiekunowie mogą uchronić dzieci przed zaburzeniami psychicznymi i depresją:

Gdzie szukać pomocy?

116 123 Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym — bezpłatnie, w godz. 14:00 – 22:00

800 12 12 12 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka — bezpłatnie, czynny całą dobę

22 635 09 54 Telefon Zaufania dla Osób Starszych — poniedziałek, środa, czwartek, w godz. 17:00-20:00

22 594 91 00 Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji — środa-czwartek, w godz. 17:00 -19:00

22 484 88 01 Antydepresyjny Telefon Zaufania — poniedziałek-piątek, w godz. 15:00-20:00

Materiał przesłany przez NFZ w związku z akcją – „Środa z profilaktyką”.

Opis alternatywny zdjęcia: infografika z napisem na dole „Depresja i zdrowie psychiczne. Środa z profilaktyką” i loga NFZ i ministerstwa zdrowia. W centrum zdjęcie — dziewczynka w fioletowej bluzce zakrywa twarz rękami, przed nią wyciągnięta dłoń.