Albo aglomeracja, albo Polska "C"

29.10.2012
Rada Powiatu w Olsztynie jednogłośnie przegłosowała na sesji uchwałę w sprawie utworzenia stowarzyszenia Olsztyński Obszar Aglomeracyjny. – Aglomeracja to jedyny kierunek rozwoju, jeśli nie chcemy być Polską „C” – argumentowali radni.

_

Najważniejszym punktem 17. sesji Rady Powiatu w Olsztynie, która odbyła się w piątek 26 października był punkt poświęcony utworzeniu stowarzyszenia Olsztyński Obszar Aglomeracyjny.
- Sformalizowanie działań aglomeracyjnej współpracy powiatu, Olsztyna i gmin ościennych, którą rozpoczęliśmy w 2009 roku, jest konieczne po to, żeby skutecznie starać się o pieniądze na rozwój miast i tzw. obszarów funkcjonalnych – mówi Izabela Smolińska-Letza, wicestarosta olsztyński. – W kolejnym okresie programowania unijnego na lata 2014-2020 przewidziane są duże środki właśnie na rozwój obszarów miejskich i aglomeracji. Mówi się o kwocie od 100 do 300 milionów euro. Musimy wykorzystać szansę.

Rozwiązać problemy mieszkańców
Radni zgadzali się z argumentami władz Powiatu Olsztyńskiego.
- Aglomeracja olsztyńska to jedyny kierunek rozwoju, jeśli nie chcemy być dalej Polską „B”, a nawet Polską „C” – uważa Elżbieta Bilińska-Wołodźko, radna powiatowa. –Stąd utworzenie stowarzyszenia OOA uważam za bardzo potrzebne.
Radni dyskutowali o korzyściach wynikających z powołania do życia stowarzyszenia, ale dopytywali też o sprawy bardziej szczegółowe, czyli np. wysokość składek jakie będą musieli płacić członkowie stowarzyszenia OOA.
- Ostateczne decyzje o składkach jeszcze nie zapadły, ale zgodnie z zasadą pomocniczości i tym, że duży może więcej, większe samorządy będą płacić więcej od mieszkańca, niż mniejsze i biedniejsze gminy – wyjaśnia Izabela Smolińska-Letza.
Radni powiatowi ostatecznie jednogłośnie opowiedzieli się za utworzeniem stowarzyszenia OOA, które w imieniu samorządów będzie aplikować o pieniądze na unijne projekty dotyczące rozwoju całej aglomeracji. Podobne uchwały podjęły też już rady czterech innych samorządów (gmina Dobre Miasto, Purda, Świątki i Kolno). Kolejne samorządy będą się zajmować utworzeniem stowarzyszenia OOA na sesjach w tym tygodniu.
- Cieszę się, że radni powiatowi opowiedzieli się za powołaniem stowarzyszenia – komentuje Mirosław Pampuch, starosta olsztyński, który był inicjatorem współpracy aglomeracyjnej trzy lata temu. – To daje szansę na skuteczne rozwiązywanie problemów naszych mieszkańców w takich kwestiach, jak transport zbiorowy, zintegrowany projekt sieci dróg, czy gospodarka wodno-ściekowa.

_

Nagrody dla nauczycieli

Na sesji Rady Powiatu starosta Mirosław Pampuch wręczył też nagrody pieniężne dyrektorom i nauczycielom placówek powiatowych z okazji Dnia Edukacji. Wyróżnienia otrzymali Janusz Ciepliński, dyrektor powiatowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dywitach, Andrzej Wonia, dyrektor Zespołu Szkół w Dobrym Mieście, Jadwiga Klepczyńska, wicedyrektor ZSZ w Zespole Szkół w Biskupcu, Małgorzata Stolarska, psycholog Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Olsztynie oraz Urszula Wojciechowska-Wicha, nauczyciel ZS w Dobrym Mieście. 
- Miło że praca nauczycieli i dyrektorów jest doceniana, to potwierdzenie właściwych decyzji i działań, jakie są podejmowane w szkołach – mówi Andrzej Wonia, dyrektor ZS w Dobrym Mieście.
Swoją nagrodę w postaci rzutnika multimedialnego Katolickiemu Gimnazjum Społecznemu i Katolickiemu LO w Biskupcu przyznali też radni, którzy ufundowali ją ze swoich diet. Inicjatorem nagrodzenia wyróżniających się szkół powiatu był radny Ryszard Zieliński.
- Obie szkoły co prawda nie podlegają pod powiat, ale zasługują choć na skromne wyróżnienie – mówi Ryszard Zieliński.
Rzutnik odbierała Małgorzata Podlińska, dyrektor obu placówek.
- Dążymy do cyfryzacji, nowy sprzęt na pewno się przyda – mówi Małgorzata Podlińska. – Cieszę się, że radni nas zauważyli.
Muzycznie za prezent podziękowali radnym uczniowie z Biskupca. 

_