Aktywność sposobem na otyłość


Czy wiesz? Badania wskazują, że 50-60% Polaków za mało się rusza. Minimum aktywności fizycznej to 30 minut każdego dnia. Regularne ćwiczenia chronią przed otyłością, rakiem jelita grubego, piersi i błony śluzowej macicy.  

O otyłości i jej skutkach

Aktywność fizyczna – co to jest?

Aktywność fizycznato ruch ciała wywołany przez mięśnie szkieletowe, który wymaga energii. Dlatego do aktywności fizycznej zaliczyć należy nie tylko zorganizowane zajęcia sportowe, ale również typową codzienną aktywność zawodową czy prace domowe. Niedostateczna aktywność fizyczna to taka:

Jak dobrać aktywność fizyczną?

Dla dzieci i młodzieży szkolnej do 17. roku życia:

Dla zdrowej osoby dorosłej (18–65 lat):

Dla osób powyżej 65. roku życia:

Jak polubić aktywność fizyczną?

Rodzaje aktywności dla otyłych

U osób otyłych często dochodzi do wtórnego ograniczenia aktywności fizycznej wywołanego trudnościami w poruszaniu się. U osób z BMI większym niż 35 zaleca się pływanie, jazdę na rowerze, odpowiednio żywy marsz, marszobieg, a także ćwiczenia z oporem. Realizację każdego programu aktywności fizycznej w leczeniu otyłości należy poprzedzić konsultacją lekarską.

 Dieta DASH

W walce z otyłością ważna jest również dieta. Podstawą codziennej diety powinny być świeże produkty spożywcze o jak najmniejszym stopniu przetworzenia. Ważnym elementem diety jest ograniczenie spożycia czerwonego mięsa, słodyczy, soli oraz cukru. Dieta DASH pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze, sprzyja poprawie w przypadku zaburzeń lipidowych, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz chorób sercowo–naczyniowych. Darmowe przepisy znajdziesz na stronie www.diety.nfz.gov.pl

8 tygodni do zdrowia

„8 tygodni do zdrowia” to program profilaktyczno-treningowy NFZ, który zachęca do regularnej aktywności fizycznej. Jeżeli chcesz zacząć ćwiczyć regularnie lub utrzymać dotychczasową kondycję, szukaj sprawdzonych, bezpiecznych treningów. Dopasuj trening do swoich możliwości i kondycji. Filmy z treningami znajdziesz na stronie www.akademia.nfz.gov.pl

Akcja NFZ – Środa z profilaktyką

grafika NFZ o akcji - środa z profilaktyką