14. Olsztyńskie Dni Nauki


Zbliżają się 14. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki, zaplanowane na 21-23 września. Zakres tematów zaskakuje: od biologii, przez medycynę, matematykę, psychologię i języki obce, po filozofię, Biblię i piwowarstwo.

Festiwal, którego gospodarzem jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski potrwa trzy dni, od środy do piątku, a jego program jest bardzo intensywny. Każdego dnia, w wielu miejscach na terenie Olsztyna, będzie prowadzonych po 120-160 wykładów, warsztatów i prezentacji! Cieszą się one dużą popularnością: na niektórych nie ma już miejsc.

Oficjalne otwarcie Dni Nauki i Sztuki zaplanowane jest na środę 21 września, na godz. 10, w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Oczapowskiego 12B (Olsztyn-Kortowo). Wydarzenie rozpocznie m.in. znany kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc. W pierwszy dzień będzie można zobaczyć tam wystawę Centrum Nauki Kopernik „Eksperymentuj!”, tablicę Galtona, szyfry, łamigłówki, stanowisko próżniowe, półkule magdeburskie czy trójwymiarową układankę „Ludzkie ciało”.

Główny sponsor wydarzenia, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, przygotowało specjalną atrakcję dla osób żądnych wrażeń. W Bibliotece Uniwersyteckiej czekać na nich będą ogniste efekty specjalne, obrotowe minitornado i niesamowity pokaz barwnych płomieni rodem z Hogwartu. Prowadzący spróbują utrzymać ogień w dłoni niczym bohater filmu “Fantastyczna Czwórka”, a podczas doświadczenia „Żar pieniędzy” przetestują, czy banknoty mogą się spalić. Dodatkową atrakcją będzie obserwacja procesu destylacji ropy naftowej. A na zakończenie każdy będzie mógł wziąć udział w konkursie.

Wiele atrakcji zaplanowano również na placu przed Biblioteką Uniwersytecką. Wszyscy chętni zagrają w wielką „Eko-grę o Ziemię”. Ale organizatorzy nie skupili się wyłącznie na naukach ścisłych. Wśród zagadnień, które będą poruszone na wykładach, znalazły się też radzenie sobie ze stresem, zaburzenia psychosomatyczne, o społecznej potrzebie kontaktu i mechanizmach jego unikania.

Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki organizowane są od 2003 r. z inicjatywy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Szczegółowy program imprezy i zapisy na stronie internetowej http://dninauki.uwm.edu.pl/