Życzenia świąteczne tak, ale bez kartek

25.03.2020
– Kartki świąteczne to piękna tradycja, ale wydaje nam się, że w tym roku po prostu trzeba zrezygnować z tej formy składania życzeń – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi samorząd Powiatu Olsztyńskiego podjął decyzję o niewysyłaniu kartek okolicznościowych z życzeniami. Wszystko z troski o listonoszy i innych pracowników poczty.

W związku z epidemią COVID-19 pracownicy poczty mają w tym roku wyjątkowo dużo pracy. Na ich barkach spoczęły dodatkowe obowiązki związane między innymi z zamknięciem urzędów. Dlatego część spraw interesanci muszą załatwiać listownie, a to gwałtownie zwiększało ilość korespondencji urzędowej wysyłanej do i różnych instytucji. Poczta musi obsłużyć także zdecydowanie większą liczbę paczek i przesyłek związanych z różnego typu zakupami internetowymi.

– Poza tym mają na co dzień bardzo dużo pracy, a przed świętami w tym trudnym dla nas wszystkich czasie szczególnie, więc nie chcemy dodatkowo narażać ich na kontakt z koronawirusem i przyczyniać się do rozprzestrzeniania się choroby – dodaje A. Abako. W tym roku więc starostwo pozostanie tylko przy elektronicznej wersji życzeń – przede wszystkim zdrowia. – Mam nadzieję, że nasza decyzja spotka się ze zrozumieniem i znajdzie naśladowców. Wspólnie możemy dbać o siebie nawzajem, a tym samym minimalizować ryzyko zakażenia.