Zostań przedsiębiorcą społecznym

03.01.2014
Mieszkańcy powiatu marzący o własnym biznesie mogą starać się o bezzwrotną dotację i zakładać spółdzielnie socjalne. W środę 4 grudnia w olsztyńskim starostwie odbyło się spotkanie rekrutacyjne dla zainteresowanych. O korzyściach płynących z takiej formy działalności opowiadali m.in. rycerze ze spółdzielni „Żywa historia”.

Spółdzielnie socjalne to podmioty, które łączą w sobie cechy przedsiębiorstwa i organizacji pozarządowej.
- Od zwykłej firmy różni je przede wszystkim to, że cele społeczne są tu ważniejsze niż zysk – wyjaśnia Marta Liberadzka, asystent koordynatora projektu „Zostań przedsiębiorcą społecznym”, który realizuje Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. – Spółdzielnie zapewniają pracę swoim członkom, ale pomagają też osobom, które z różnych powodów mają trudności ze znalezieniem pracy.
Projekt „Zostań przedsiębiorcą społecznym” wystartował w listopadzie 2013 roku i potrwa do końca czerwca 2015. Jest skierowany do osób bezrobotnych, wykluczonych społecznie, nieaktywnych zawodowo i niepełnosprawnych, które mogą skorzystać z bezzwrotnej dotacji i założyć spółdzielnie socjalną.
- Żeby założyć spółdzielnię potrzebnych jest oczywiście dobry pomysł i co najmniej pięć osób, w tym minimum trzy z nich muszą być bezrobotne – mówi Anna Nadgrabska, specjalistka ds. rekrutacji.
Zakładając spółdzielnię każdy z członków może liczyć na dotację w wysokości do 20 tys. zł, maksymalna kwota dotacji na grupę nie może być jednak większa niż 200 tys. zł (dla 10 osób). Oprócz tego projekt przewiduje też roczne wsparcie w postaci szkoleń, doradztwa, wsparcia pomostowego w wysokości do 1400 zł miesięcznie przez okres do 12 miesięcy, a także wsparcia opiekuna spółdzielni. Na wtorkowym spotkaniu rekrutacyjnym w starostwie pojawiło się kilkanaście osób zainteresowanych spółdzielniami socjalnymi.
- Chciałem uzyskać nieco więcej informacji na temat funkcjonowania spółdzielni – mówi Jerzy Pykało, sołtys Klewek. – To może być ciekawa propozycja dla licznej grupy bezrobotnych po dawnym PGR w Klewkach.
Efektem projektu „Zostań przedsiębiorcą społecznym” ma być powstanie 12 spółdzielni socjalnych na Warmii i Mazurach. O korzyściach płynących z takiej formy działalności opowiadali zebranym na spotkaniu rycerze ze spółdzielni „Żywa historia”, którzy zaprezentowali też swoje umiejętności w pełnym rynsztunku.
- Działamy od października, ale już mamy pierwsze zlecenia – mówił Marcin Gulczyński, prezes spółdzielni „Żywa historia”.
Wszyscy zainteresowani założeniem spółdzielni mogą uzyskać szczegółowe informacje w biurze projektu w Olsztynie pod adresem ul. Marka Kotańskiego 1, tel. 89 652 14 39, e-mail: dotacje@eswip.pl

socjalne2013_1