Zdobywają nowe doświadczenia

04.08.2014
Grupa dziesięciu studentów z Ukrainy odbywa dwumiesięczne praktyki w Powiecie Olsztyńskim. Młodzież podjęli rolnicy z gospodarstw współpracujących z Zespołem Szkół Rolniczych w Smolajnach. Praktyki po raz 12. zorganizował w ramach porozumienia ze szkołą rolniczą we Włodzimierzu Wołyńskim Powiat Olsztyński i ZSR w Smolajnach. W tym roku ze względu na trudną sytuację na Ukrainie nie przyjechali studenci z dwóch innych szkół, które do tej pory korzystały z praktyk w Polsce.

Na półmetku zmagań, rolnicy oraz ich podopieczni z Ukrainy wzięli udział w spotkaniu integracyjnym na terenie parku szkoły w Smolajnach. Spotkanie swoją obecnością zaszczycił starosta olsztyński, Mirosław Pampuch, który przywiózł pamiątkowe upominki dla młodzieży z Ukrainy. Były rozmowy przy grillu i wymiana doświadczeń. Młodzi Ukraińcy są pod wrażeniem tego, co zobaczyli i czego mogą nauczyć się w gospodarstwach u rolników z powiatu olsztyńskiego, którzy przede wszystkim zajmują się produkcją mleczną i roślinną.

Jakimi praktykantami są studenci z Ukrainy? Gospodarze zgodnie potwierdzają, że cechuje ich pracowitość i dyscyplina.  Chętnie podchodzą do pracy i pomocy w gospodarstwie, chociaż początkowo bardzo ostrożnie ze względu na nieznane maszyny i technologie. Po miesiącu są jednak dobrze zaznajomieni z pracami w gospodarstwie i nie żywią początkowych obaw. Ich pobyt potrwa do początku września.

O tym, jak się czują w Polsce, co im się podoba, z czym mają trudności i co myślą o sytuacji na Ukrainie, przeczytają Państwo w najbliższym wydaniu Wiadomości Gazety Warmińskiej już 6 sierpnia.

_DSC4060 _DSC4106 _DSC4142 clip_image001