Z rewizytą w Olsztynku

03.10.2014
Od 3 października uczniowie z niemieckiego powiatu Osnabrück poznają nasze regionalne atrakcje turystyczne, język polski, a przede wszystkim - młodzież uczącą się w Zespole Szkół w Olsztynku. Ich przyjazd to rewizyta po ubiegłorocznym spotkaniu uczniów obydwu szkół w Niemczech. Teraz będą mieć okazję do zacieśniania przyjaźni. Wizyta w olsztyneckim ZS odbywa się w ramach programu Comenius i potrwa 10 dni.

- Niemieccy uczniowie i ich nauczyciele nie będą się nudzić - zapowiada Magdalena Rudnicka z ZS w Olsztynku. - Program dziesięciodniowej wizyty jest bogaty i atrakcyjny, obejmuje różne sfery: naukę, turystykę, rozrywkę i mniej oficjalne spotkania. Goście poznają regionalne atrakcje turystyczne i historyczne w Ostródzie, Gietrzwałdzie czy w okolicach Olsztynka (np. w hucie szkła). Zwiedzą też Gdańsk, Sopot, Malbork i Gierłoż.

W samym Olsztynku tez nie zabraknie atrakcji.  Uczniowie poznają zawiłości języka polskiego, a nauczyciele będą mieli okazję podpatrywać metody pracy na lekcjach języka niemieckiego i angielskiego. Okazją do poznania miasta, ale też swoich partnerów, będzie miejska gra historyczna – tu przyda się znajomość języka i umiejętność pracy w zespole.

Zaplanowano też oficjalne spotkania: w Starostwie Powiatowym w Olsztynie (Osnabrück jest powiatem partnerskim dla Powiatu Olsztyńskiego) oraz  w Urzędzie Miasta w Olsztynku - między innymi z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miejskiej. Oczywiście będzie czas na integrację podczas mniej oficjalnych imprez jak ognisko, wizyty w domach polskich uczniów, poznawanie zaułków Olsztynka.

- To pierwsza wizyta młodzieży z Osnabrück, ale liczymy, że nie ostatnia - dodaje Magdalena Rudnicka.