Z odblaskami bezpieczniej

10.02.2020

#BadzWidocznyChallenge – to akcja mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych po zmroku. Zapoczątkowali ją strażacy ochotnicy z Bartąga, umieszczając odblaskowe opaski i zawieszki na słupkach znaków drogowych przy przejściach dla pieszych – dla każdego chętnego.

Akcja „chwyciła”, pierwsza tura odblasków rozeszła się błyskawicznie, a strona ją promująca zaczęła osiągać rekordy odsłon. „Challange” w walce o poprawę bezpieczeństwa pieszych na drogach podjęły także inne jednostki OSP z terenu powiatu olsztyńskiego. Akcję wsparło też olsztyńskie starostwo. – Cieszę się, że tego typu działania wzbudzają tak wielkie zainteresowanie. Należy pamiętać, że nawet tak mała rzecz jak opaska może uratować komuś życie, dlatego zawsze popierałem i będę popierał tego typu inicjatywy. Cieszy mnie również fakt, że zaledwie po kilka dniach od rozpoczęcia, akcja swoim zasięgiem przekroczyła już granice naszego powiatu – stwierdza Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Oprócz powiatowego Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa w Olsztynie, które już przekazało strażakom kilkaset odblasków, akcję wspiera też Powiatowa Służba Drogowa. Wyzwanie strażaków z Bartąga podjęły też inne samorządy gminne, sołectwa oraz prywatni przedsiębiorcy, którzy również przekazują opaski i umieszczają je w pobliżu przejść dla pieszych. Ku zdumieniu jej inicjatorów włączyły się w nią również inne służby mundurowe i organizacje spoza Warmii i Mazur, m.in.: Straż Miejska w Zduńskiej Woli, Nadleśnictwo Garwolin, Nadleśnictwo Celestynów itd. – Nie wygląda więc na to, aby akcja skończyła się zbyt szybko. Jak wynika z postów na facebooku, przyłącza się do niej coraz więcej osób i organizacji. Obecnie dziennie w obieg trafia około dwustu sztuk odblasków Rozdano już ich ponad tysiąc, a mieszkańcy chętnie z nich korzystają – co ogromnie cieszy. Postaramy się, aby odblasków nie zabrakło – mówi Anna Romańczuk, dyrektor Zarządu Wykonawczego OP ZOSP w Olsztynie.Zdj. facebook/OSP Bartąg