XX Turniej Brydża Sportowego

Najpopularniejszy w regionie turniej brydża sportowego – o Puchar Burmistrza Biskupca - organizowany przez Andrzeja Olczaka, miał swoją jubileuszowa edycję.

Turniej odbył się 12 lutego, tradycyjnie w restauracji Stara Kaflarnia. Tradycyjnie też przyciągnął dużą liczbę graczy – ponad osiemdziesięciu. Wśród nich Danuta Hocheker, mistrzyni świata w brydżu sportowym, od lat pomagająca w czasie turnieju zbierać pieniądze na rzecz opiekującego się niepełnosprawnymi dziećmi biskupieckiego koła PSONI.

– W całym województwie nie ma tak dobrych warunków do gry w brydża sportowego jak w Biskupcu – mówił Paweł Jarząbek, uczestnik turnieju, redaktor naczelny pisma „Świat Brydża”. – Tu rozgrywane są turnieje o randze wojewódzkiej z największą frekwencją. Sprzyja temu atmosfera i dobra lokalizacja miasta. Do tego hojni sponsorzy, dzięki którym stół z nagrodami jest bogaty, oraz osoba Andrzeja Olczaka, który co roku zostawia tu mnóstwo serca.

O Andrzeju Olczaku i jego żonie Ewie mówił również burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski. – To, że w Biskupcu od 20 lat zbierają się najlepsi brydżyści to niekwestionowana zasługa państwa Olczak. Jestem dumny, że wybrali Biskupiec na swoje miejsce do życia i szczęśliwy, że znaleźli tu przyjaciół gotowych w różny sposób pomagać im przy organizacji tego turnieju – powiedział.

Jubileuszowa edycja Turnieju była właśnie okazją do podziękowania wszystkim, którzy na przestrzeni lat angażowali się w ich organizowanie. Specjalne statuetki i listy z podziękowaniami otrzymało kilkanaście osób. – Są to ludzie, którzy nigdy nie odmawiali mi pomocy. Mimo, że część sponsorów otwarcie przyznaje się, że nie dość, że nie umie to i nienawidzi grać w karty – ze śmiechem opowiadał Andrzej Olczak.

Zwycięzcami XX Jubileuszowego Turnieju Brydża Sportowego o Puchar Burmistrza Biskupca zostali Krzysztof Pakuła i Marek Klepacki z Lidzbarka Warmińskiego. Drugie miejsce zajęli Zbigniew Rogowski i Roman Kierznowski, a trzecie - Henryk Borzym i Bernard Pszczoła. Mirosław Cichocki i Danuta Hocheker otrzymali nagrodę specjalną za czwarte miejsce.

Brydż sportowy jest grą, w której wszyscy gracze zaczynają z tym samym rozkładem kart. Do każdego stolika trafiają specjalnie potasowane talie kart. W ten sposób uczestnicy turnieju sprawdzają tylko swoje umiejętności, a nie szczęście - wyeliminowany jest czynnik losowy. O lokacie końcowej decyduje więc ilość punktów zdobytych z tych samych początkowy warunków.