XII Święto Folkloru

19 lipca po raz dwunasty w Biskupcu odbyło się barwne święto muzyki i tańca ludowego.

Międzynarodowe Święto Folkloru to impreza ciesząca się od lat wielką sympatią mieszkańców i turystów. To świetna okazja do poznania i porównania dziedzictwa kulturowego różnych krajów, prezentowanego przez muzyków, śpiewaków i tancerzy na najwyższym poziomie. Nie inaczej było w tym roku.

Tradycyjnie koncerty poprzedził pochód artystów ulicami miasta. Otwierali go gospodarze – zespoły Węgojska Strużka i Warmińska Kuźnia. Za nimi tanecznym krokiem podążały ekipy z Ukrainy, Grecji, Indii, Bułgarii i Panamy. Kolorowy i głośny marsz przyciągnął do amfiteatru mnóstwo widzów. – Międzynarodowe Święto Folkloru w Biskupcu to impreza, która zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. Sam nie wiem, czy to za sprawą korowodu zachęcającego mieszkańców do wzięcia udziału w koncertach, szerokiego przekroju artystów prezentujących talenty muzyczne i taneczne najwyższej próby czy po prostu z racji sympatii biskupczan do radosnej, szczerej, kolorowej zabawy. Z pewnością jesteśmy otwarci na inne kultury – mówił burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski.

Każdy z występujących zespołów prezentował wysoki poziom. Najbardziej egzotyczny pokaz dali Hindusi prezentujący m.in. tradycyjny taniec z naczyniami. Najgłośniejszą ekipą był zespół z Panamy, którego okrzyki i wirujące spódnice tancerek z pewnością na długo zostaną w pamięci widzów koncertu. Urodą zachwycały wszystkie artystki, a nie ustępowali im ich partnerzy. Artyści chętnie pozowali do wspólnych zdjęć z publicznością. Kilkugodzinny koncert przy pięknej pogodzie był znakomitym preludium do zbliżających się Dni Biskupca.

Galeria zdjęć dostępna - pod linkiem.