Wystawa w Starostwie

26.05.2015
Hol Starostwa Powiatowego w Olsztynie zapełnił się sztuką, a dokładniej fotografią. Jej autorką jest Ewa Rubczewska, która swoją wystawę zatytułowała "Spojrzenia". Nic w tym dziwnego, bo autorce chodzi właśnie o to, by sprowokować innych do zwolnienia tempa, rzucenia okiem i refleksji.
A gdzie sama szuka inspiracji? - Wszędzie. Chodzę z aparatem i wypatruję. Nauczyłam się widzieć rzeczy niewidzialne, a jednocześnie nie ukryte, na przykład odbicie lasu czy domu w wodzie - opowiada. Zdjęcia z cyklu "Spojrzenia" zostały zrobione głównie na Warmii i Mazurach. Są wśród nich cienie, odbicia - w jeziorze, szybie, czy kałuży. To daje bardzo ciekawy efekt, a autorka podkreśla, że zdjęcia są wykonane naturalnie, bez późniejszej obróbki w programie graficznym.

Wystawa w urzędzie jest dopiero drugą publiczną prezentacją prac Ewy Rubczewskiej, bo i jej przygoda z fotografią zaczęła się niedawno. - Z zawodu jestem inżynierem mechanikiem, byłam redaktorem technicznym w wydawnictwie. Teraz już nie pracuję, za to dużo się włóczę z mężem  po okolicach i mało uczęszczanych drogach. Kiedyś wyjęłam aparat i spojrzenie mi się wyostrzyło - opowiada. - Odkąd dołączyłam do  Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Fotografii BLUR, nabrałam odwagi. Ciągle sie uczę, oglądając prace swoich kolegów i koleżanek. To wszystko jest jak sen. Nigdy się nie spodziewałam, że moje zdjęcia będą prezentowane publicznie...

Ewa Rubczewska od 5 lat prowadzi blog zapiskizdrogimlecznej.blogspot.com i stronę internetową rubfoto.pl - tu opisuje swoje wyprawy krajoznawcze, tu zamieszcza zdjęcia, tu też znalazły się słowa zachęty ze strony innych ludzi, że jej fotografie są dobre, ciekawe i że warto wypuścić je w świat...

Organizowanie wystaw w Starostwie Powiatowym w Olsztynie jest realizacją idei stworzenia w urzędzie miejsca przyjaznego twórcom amatorom z powiatu olsztyńskiego. Wszystkich, którzy chcieliby zaprezentować swój dorobek, zachęcamy do kontaktu z urzędem, tel. 89 521 05 42 lub e-mail: ipr@powiat-olsztynski.pl.