Wydawanie skierowań do kształcenia specjalnego

Starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, na wniosek rodziców, zapewnia mu odpowiednią formę kształcenia, uwzględniając rodzaj niepełnosprawności.

Załatw sprawę podczas wizyty w urzędzie

Wydział Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej

I piętro, pokój 101

telefon 89 521 05 38, 89 523 28 80

Przyjmuje interesantów w godzinach 7:00-15:00

Wymagane dokumenty
  • Wniosek rodzica/opiekuna prawnego — w formie dokumentu wniosek do pobrania poniżej,
  • Orzeczenie o potrzebie do kształcenia specjalnego wydane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną
Ważne informacje
  • Jeżeli powiat właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka nie prowadzi szkoły specjalnej lub ośrodka odpowiednich ze względu na rodzaj niepełnosprawności, starosta tego powiatu kieruje dziecko do najbliższego powiatu prowadzącego taką szkołę lub ośrodek, który dysponuje wolnymi miejscami wraz z kompletem dokumentów.
  • W przypadku uczniów nie zamieszkających na terenie Powiatu Olsztyńskiego, wniosek rodziców/opiekunów prawnych o skierowanie do kształcenia specjalnego należy złożyć do Starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka.

Wydawanie skierowań do szkół specjalnych nie podlega opłacie skarbowej.

Termin i sposób załatwienia sprawy

Sprawa załatwiana jest niezwłocznie, jeżeli dokumentacja jest kompletna – nie później niż w ciągu miesiąca.

Tryb odwoławczy

Tryb odwoławczy nie przysługuje.