Wycieczka po Świętej Warmii

12.10.2020
To była pierwsza wycieczka po Szlaku Świętej Warmii. W sobotę grupa turystów i przewodników zawitała do Bałd, wrót Warmii. Tu powitał ich Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Jedni przyjechali zwiedzać, drudzy w celach szkoleniowych. Mowa o uczestnikach wycieczki po Szlaku Świętej Warmii i przewodnikach turystycznych, którzy szkolili się z lokalnych atrakcji, by jeszcze ciekawiej przekazywać przyjezdnym historię tej krainy. Szlak jest dość długi, więc Mazury PTTK, organizator wydarzenia, podzielił ją na trzy części. W sobotę chętni zwiedzili Bałdy i wrota Warmii, przez które z Warszawy przybywali do swojej diecezji biskupi warmińscy. Tu z upominkami czekali na nich Andrzej Abako, starosta olsztyński oraz Jerzy Laskowski, przewodniczący Rady Powiatu w Olsztynie.

- Żyjemy w pięknym regionie. Trochę Mazury nas zdominowały, więc musimy o swoją warmińskość powalczyć, stąd projekt Szlaku Świętej Warmii. Cieszę się, że państwo zdecydowaliście się na udział w wycieczce i inaugurujecie ten nasz pomysł. Mam nadzieję, że wspólnie będziemy budowali tożsamość Warmii - powiedział starosta Andrzej Abako przekazując pamiątkowe gadżety oraz turystyczny przewodnik o szlaku, a także Warmiński Chleb Pielgrzyma.

Uczestnicy odwiedzili również inne niezwykłe miejsca na mapie Warmii – Gietrzwałd, Głotowo i Dobre Miasto. Kolejne wycieczki zaplanowane są na najbliższe dwie soboty: 17 października, trasa Olsztyn-Tłokowo- Św. Lipka-Reszel-Bisztynek-Stoczek-Warmiński-Lidzbark-Warmiński- Olsztyn, 24 października, trasa Olsztyn-Krosno-Chwalęcin-Pieniężno-Frombork-Braniewo-Olsztyn. Zapisy: biuropodrozy@mazurypttk.pl. Przypominamy też, że Szlak Świętej Warmii to jeden z ciekawszych projektów promocyjnych z kategorii marketingu miejsc przygotowany w tym roku przez Powiat Olsztyński.


O wydarzeniu napisały też media.

Gazeta Wyborcza  TVP 3 Olsztyn  Radio Olsztyn   Posłaniec Warmiński

Portal Samorządowy

Olsztyn24.com

Wiadomości Warmińskie

Panorama

Olsztyn.com.pl

Radio Maryja

Niezależna.pl

Gazeta Olsztyńska

GO