Wychowanek ośrodka w Kruzach z nagrodą Rzecznika Praw Dziecka

23.04.2022

Mateusz Bloch to młody człowiek wielu sukcesów. Jednym z ostatnich jest zwycięstwo w konkursie Rzecznika Praw Dziecka, który osobiście przyjechał do powiatu olsztyńskiego, by pogratulować laureatowi nagrody.

Nasz bohater na co dzień jest uczniem Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Publicznym Specjalnym Katolickim Ośrodku Edukacyjno-Wychowawczym w Kruzach i wychowankiem Domu dla Dzieci Keja w Biskupcu. Jego pasją jest sport. Z dumą reprezentuje Ośrodek w wielu dyscyplinach sportowych jako zawodnik Olimpiad Specjalnych. Okazuje się jednak, że Mateusz ma również duszę artystyczną i chętnie rozwija swoją kreatywność, biorąc udział w spektaklach, jak również w zajęciach plastycznych. Najważniejszy jest dla niego sam proces tworzenia. - Niektóre rzeczy łatwiej jest narysować niż powiedzieć – twierdzi chłopiec.

Ostatni sukces Mateusza napawa dumą jego samego, jak i całą kadrę Ośrodka. Chłopiec zwyciężył bowiem w konkursie Rzecznika na najciekawsze prace plastyczne związane tematycznie z prawami dziecka. Wręczenie nagrody nastąpiło w murach szkoły w Kruzach, czego dokonał osobiście Rzecznik Praw Dziecka. - Było tysiące prac, jednak te, które wygrywały, wygrywały jednomyślnie… Czasem obraz przemawia bardziej niż spisane konwencje. Dziękuję ci bardzo za Twoją pracę – zwrócił się do laureata Mikołaj Pawlak.

Zwycięski rysunek w poruszający sposób prezentuje spojrzenie młodego człowieka na prawa dzieci. - Mój obraz przedstawia anioła stróża trzymającego za rękę dziecko. Anioł symbolizuje osobę dorosłą, która prowadzi przez życie dziecko i chroni je przed czyhającymi na nie niebezpieczeństwami, takimi jak narkotyki, wyzyskiwanie, zbyt ciężka praca czy praca, która uniemożliwia naukę – opowiadał o swoim rysunku Mateusz.

Jolanta Guszczanowska, zastępca dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie, nie tylko gratulowała Mateuszowi talentu i wygranej, lecz również zwróciła się do kardy pedagogicznej Ośrodka. - Dziękuję za rozwijanie zainteresowań i pasji dzieci - mówiła. Mateusz w rozmowie z prezesem Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej, Wojciechem Rucińskim, zapewnił, że nagrodzoną pracę przekaże na licytację, która odbędzie się za rok podczas 25. Wenty Dobroczynnej Akcji Katolickiej.

Wychowankowie Ośrodka podczas wizyty Rzecznika Praw Dziecka zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, wystawiając autorski spektakl pt. „Królestwo Jezusa Chrystusa”, czym wprawili swoich gości w zadumę. – To było bardzo wzruszające. Jakże to są zupełnie inne emocje. Wszystkim dziękuję za to, że tak to przygotowaliście, to było coś niesamowitego. Wielkie ukłony ode mnie – powiedział Mikołaj Pawlak.

Zaproszeni goście zwieńczyli rozpoczęty przez wychowanków i pracowników Ośrodka obraz pt. „Drzewo wartości” i wpisali się do pamiątkowej Księgi Gości.

zdj. Publiczny Specjalny Katolicki Ośrodek Edukacyjno-Wychowawczy w Kruzach