Wspólnie pracowaliśmy dla Powiatu

05.04.2024
Fot. Monika Nowakowska

Ostatnią sesję Rady Powiatu w Olsztynie VI kadencji wypełniły podsumowania, refleksje i słowa podziękowań.

W uroczystej części obrad 5 kwietnia wzięło udział wielu gości, wśród nich Urszula Pasławska, poseł na Sejm RP, Zbigniew Szczypiński, wicewojewoda warmińsko-mazurski, Maria Bąkowska, członek zarządu województwa, wójtowie gmin Dywity Daniel Zadworny i Kolna – Piotr Szulc, komendanci służb mundurowych i dyrektorzy jednostek powiatowych, a także pierwszy starosta olsztyński Adam Sierzputowski.

- To była trudna kadencja, przerywana kilkoma kryzysami. Pierwszym z nich był covid, drugim wybuch wojny na Ukrainie i jej skutki ekonomiczne w Polsce. Poradziliśmy sobie jednak i rozwiązując problemy, wspólnie pracowalismy dla powiatu. Oceniam więc tę kadencję jednocześnie jako bardzo dobrą. Zrealizowaliśmy inwestycje na łączną kwotę ponad 370 mln zł. Najwięcej przeznaczyliśmy na drogi, ale też na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Po wielu latach udało nam się sprzedać Łęgucki Młyn, a z pozyskanych środków unowocześnić sprzęt Powiatowej Służby Drogowej. Ponad 58 mln zł przeznaczyliśmy na ochronę zdrowia. Takiego poziomu inwestycji nasze szpitale nie miały przez dziesięciolecia. Przejęliśmy centrum maltańskie w Barczewie, które docelowo będzie 180-łóżkowym szpitalem. Inwestowaliśmy w młodzież i szkoły. Wystarczy wymienić choćby bieżnię, skocznię w dal, wirtualną strzelnicę, rozwój stadniny koni i nowoczesny sprzęt dla szkoły w Smolajnach. Zdobyliśmy środki na budowę szkoły muzycznej w Wadągu. Prawie 3 mln zł przekazaliśmy na organizacje pozarządowe, a 1 mln zł na gminne wydarzenia kulturalne. Wznowiliśmy, po kilku latach przerwy, organizację Pikniku Lotniczego, który przyciąga 12-20 tys. osób. Dofinansowaliśmy zakup samochodów dla Policji i remonty pomieszczeń straży pożarnej. Wspólnie z Olsztynem wybudowaliśmy Regionalne Centrum Bezpieczeństwa za 36 mln zł. Powstał magazyn kryzysowy, z którego przekazaliśmy OSP sprzęt za 1 mln zł. Angażowaliśmy się także w projekty turystyczne. Stworzyliśmy czołowy projekt promocyjny – Szlak Świętej Warmii, który zjednoczył 33 samorządy, i za który byliśmy wielokrotnie nagradzani w kraju. Nasz urząd został liderem we wprowadzaniu e-usług – wymieniał najważniejsze z działań starosta Andrzej Abako.

Głos zabrała także wicestarosta. – Mimo że jesteśmy z różnych komitetów, razem pracowaliśmy, by stworzyć naszym mieszkańcom możliwości. W trakcie tej kadencji istotne znaczenie miała także współpraca międzynarodowa. Dzięki Polsko-Niemieckiemu Forum Kobiet wiele pań miało okazję wymienić się doświadczeniami i wzajemnie zainspirować swoją działalnością. W związku z zawarciem partnerstwa z Rejonem Rówieńskim chcielibyśmy w te działania włączyć także ukraińskie kobiety. Podsumowując, te 5,5 roku było dla mnie bardzo rozwojowe, za co dziękuję – mówiła Joanna Michalska-Reda.

Dobrą i owocną współpracę podkreślił także prowadzący obrady Jerzy Laskowski, przewodniczący Rady Powiatu w Olsztynie. – Przez ostatnie prawie sześć lat mieliśmy zaszczyt pracować na rzecz rozwoju powiatu olsztyńskiego i dla dobra jego mieszkańców. W tym czasie podjęliśmy wiele ważnych decyzji i realizowaliśmy cenne projekty. Nie zawsze było łatwo, mieliśmy różne poglądy oraz opinie, ale zawsze szanowaliśmy się nawzajem i potrafiliśmy znaleźć kompromis. Byliśmy odpowiedzialni i uczciwi. Razem dokonaliśmy wiele dobrego dla naszego powiatu. Dziękuję za Państwa zaangażowanie i kompetencje. Stanie na czele Rady Powiatu w Olsztynie VI kadencji było dla mnie zaszczytem i przywilejem – powiedział przewodniczący.

W trakcie uroczystości nie zabrakło też podziękowań kierowanych pod adresem radnych i starostów poprzednich kadencji, a także skarbnik i sekretarzy Powiatu.

tekst: Magdalena Bujewicz-Mydlak
zdjęcia: Monika Nowakowska