III Powiatowa Wigilia Święta Niepodległości

Głośna, radosna, energetyczna i międzypokoleniowa… Taka będzie Powiatowa Wigilia Święta Niepodległości, na którą po raz trzeci zaprasza samorząd Powiatu Olsztyńskiego. Impreza dobędzie się 10 listopada o godz. 17.00 przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Olsztynie przy placu Bema 5.

W ubiegłym roku impreza dla uczczenia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zgromadziła kilkaset osób. - Mamy nadzieję, że w tym roku mieszkańcy powiatu olsztyńskiego i miasta Olsztyna przyjdą równie licznie, żeby wspólnie cieszyć się i śpiewać utwory, które śpiewali nasi ojcowie i dziadkowie. Chcemy burzyć mit martyrologicznego nastroju świąt narodowych. Mamy z czego się cieszyć, więc śmiejmy się i świętujmy z radością – namawia Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.

W programie imprezy powinni znaleźć coś dla siebie i starsi, i młodsi. – Obchody świat narodowych zwykle odbywają się z udziałem osób w wieku dojrzałym i starszych. Chcemy, żeby  mogli się zadumać, pośpiewać i posłuchać pięknych brzmień wielogłosowych. Ale przecież wśród młodego pokolenia też są patrioci, którzy znają historię swojej Ojczyzny, z myślą o nich usłyszymy repertuar patriotyczny w nowoczesnych brzmieniach. Chcielibyśmy, żeby Powiatowa Wigilia Święta Niepodległości stała się pomostem między pokoleniami, które łączy idea wolnościowa – mówi Jacek Niedzwiecki, szef promocji starostwa.

Do udziału w obchodach organizatorzy zaprosili chóry i zespoły wokalno-instrumentalne z terenu powiatu olsztyńskiego. W repertuarze pieśni i utworów patriotycznych usłyszymy Chór Bazyliki Gietrzwałdzkiej Carmina Sacra, Cantemus z Dywit, chór parafialny ze Świątek, zespół Swojska Nutka z Klubu Seniora w Olsztynku, laureata I Powiatowego Przeglądu Patriotycznego im. Przemysława Gintrowskiego w Dobrym Mieście i trębacza Pawła Banasiuka z PSM w Dywitach.

Nastrój z epoki legionistów będzie budować duet mandolinowo-akordeonowy z Węgoja oraz werbliści z Warmia Rhythm Team. Nowością w tym roku będzie występ olsztyńskich raperów. Na scenie zaprezentują się RRuda i Karol’ek z typem Zavkiem, za deckami stanie DJ Fauda.

Nie zabraknie też spotkania z rekonstruktorami historii. Przy urzędzie stanie szpital polowy, w którym zobaczymy żołnierzy w mundurach z przełomu XIX/XX wieku. Chętni będą mogli zaciągnąć się do służby i odbyć musztrę wojskową. Będzie głośno, bo pasjonaci historii zapowiedzieli pokazy ogniowe repliki karabinu maszynowego z 1908 roku na propan-butan.

Z dodatkowych atrakcji organizatorzy zapowiadają nastrojową iluminację na budynku Starostwa Powiatowego w Olsztynie, kotyliony przygotowane przez podopiecznych Domów Pomocy Społecznej i uczniów szkół powiatowych oraz rozdawanie śpiewników.

III Powiatowa Wigilia Świeta Niepodległości - plakat