Wielcy sercem oddali krew

31.08.2021
Monika Nowakowska

We wtorek w Starostwie Powiatowym w Olsztynie popłynęły litry krwi. Do akcji zgłosiło się 30 osób, z czego 25 oddało krew. Ofiarowali oni w ciągu czterech godzin ponad 11 litrów tego życiodajnego płynu.

O godzinie 8 w sali sesyjnej pojawiły się tłumy. To tu powstał mobilny punkt Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Krew przyszli oddać policjanci, strażacy, strażnicy miejscy, pracownicy starostwa i naszych jednostek, a także mieszkańcy. Pierwszy kwalifikację przeszedł pan Marcin.

- To mój debiut. Krew oddaję po raz pierwszy, namówili mnie koledzy z pracy. Myślałem o tym już dawno temu, ale jakoś nie było okazji. Dziś się zdecydowałem. Krew ratuje życie, pomaga potrzebującym. Może kiedyś ja będę potrzebował pomocy i ktoś mi też ją odda – mówi.

Na mundurowych zawsze przy takich okazjach też można liczyć. Strażacy z Olsztyna, którzy nie mogli przyjść do starostwa, oddali już lub oddadzą krew w punkcie krwiodawstwa.

- Nasz udział w organizowanej w Starostwie Powiatowym w Olsztynie akcji jest jedynie potwierdzeniem, że tego typu działania mają sens. Cóż bowiem ma większe znaczenie niż dobrowolne i charytatywne niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. Z tego miejsca już deklarujemy nasz udział w kolejnych tego typu akcjach. Jest nam niezmiernie miło znaleźć się wśród grona osób, dla których najwyższą wartością jest życie – deklaruje podkom. Rafał Prokopczyk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

- Oddanie krwi to wielki dar, jaki można ofiarować drugiej osobie. Jestem dumny, że nasi pracownicy aktywnie zgłosili się do akcji. Za to im serdecznie dziękuję oraz pozostałym uczestnikom. Dzisiaj niesiemy bezinteresowną pomoc potrzebującym pomimo trudnych czasów i wielu obostrzeń – podsumowuje starosta Andrzej Abako.

Podczas wydarzenia można było też wykonać pomiar tlenu węgla w wydychanym powietrzu, założyć Profil Zaufany, założyć EKUZ, przejść instruktaż samobadania piersi.

- Dzisiaj popularyzujemy zdrowy styl życia, rozmawiamy z osobami zainteresowanymi na temat właściwego odżywania, szkodliwości palenia papierosów, a przede wszystkim zachęcamy do podjęcia szczepień w kierunku Covid-19 – mówi Grażyna Dziubanii, kierownik sekcji promocji zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

- Zainteresowanie badaniami programu 40 Plus jest coraz większa. Zainteresowanie i świadomość Polaków w zakresie profilaktyki rośnie. Nasze działania mają pokazać, jak bardzo ważne jest nasze zdrowie i lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć – dodaje Daria Cieśluk z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Olsztynie.


Fot. Monika Nowakowska/Starostwo Powiatowe w Olsztynie. Więcej zdjęć na Facebooku