Wenta przesiąknięta optymizmem

09.02.2016
Ponad 41 tysięcy złotych udało się pozyskać podczas 18. Wenty Dobroczynnej, którą 7 lutego zorganizowała Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej. Środki trafią do Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Zawodowego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU) w Biskupcu i zostaną przeznaczone na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla podopiecznych. Wydarzenie zostało objęte patronatem starosty olsztyńskiego Małgorzaty Chyziak i burmistrza Biskupca Kamila Kozłowskiego.

Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i tym razem Wenta odbyła się w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie. Jeszcze przed rozpoczęciem głównej części imprezy, można było wziąć udział w loterii fantowej, w której każdy los był pełen. Największe emocje budził najcenniejszy fant, czyli wycieczka do Rzymu. Jak się okazało, szczęście uśmiechnęło się do wiceburmistrz Dobrego Miasta Beaty Harań.

Część oficjalna rozpoczęłą się widowiskiem opartym na "Dzwonniku z Notre Dame" Wiktora Hugo, przygotowanym przez osoby niepełnosprawne z Biskupca. Licytację z kolei brawurowo przeprowadził aktor Paweł Burczyk. Najwyższą kwotę osiągnęła grafika Jolanty Badyny, za niewiele mniej "poszła" biżuteria przekazana przez pierwszą damę RP Agatę Kornhauser-Dudę. Publiczność miała też okazję nabyć na przykład koszulkę z autografem Roberta Lewandowskiego. Wielkimi owacjami zakończył się występ niewidomego 23-letniego Szymona Wasiłowicza, pochodzącego z powiatu olsztyńskiego, a kształcącego się w średniej szkole muzycznej w Krakowie. Młody artysta zaśpiewał standardy jazzowe. Tegoroczną Wentę Dobroczynną uświetnił koncert Moniki Kuszyńskiej, byłej wokalistki zespołu Varius Manx, reprezentantki Polski na konkursie Eurowizja 2015. Gwiazda wykonała 13 utworów, w tym swoje największe przeboje jak "Bezimienna", "Nowa rodzę się", " Obudź się i żyj" oraz covery.

- Zebraliśmy 41 200 zł, a pieniądze jeszcze spływają, chociażby te z cegiełek, które stanowiły bilety wstępu - opowiada Wojciech Ruciński, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej. - Myślę, że o sukcesie tegorocznej Wenty zdecydowały trzy czynniki: niesamowity prowadzący, czyli Paweł Burczyk, wspaniała publiczność oraz gwiazda - Monika Kuszyńska, której występ był przesiąknięty optymizmem. Ta atmosfera udzieliła się nam wszystkim...


zdjęcia: Gazeta Warmińska