We współpracy tkwi siła

Fot. Monika Nowakowska

Sytuacja w Ukrainie, współpraca między gminami, wymiana młodzieży i współdziałanie między strażakami — to tylko niektóre tematy, o których rozmawiali samorządowcy z Powiatu Osnabrück i Powiatu Olsztyńskiego. Wizyta gości z Niemiec w Polsce była okazją do zapoznania się. Przybyli oni jako Rada Powiatu Osnabrück nowej kadencji pod przewodnictwem starosty Anny Kebschull.

Program wizyty był bogaty. Goście mieli okazję zwiedzić stolicę Warmii i Mazur Olsztyn – starówkę i Regionalne Centrum Bezpieczeństwa, Gietrzwałd, Wilczy Szaniec w Gierłoży oraz Mikołajki. Do najważniejszego spotkania jednak doszło w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Olsztynie. To była okazja do zapoznania się, porozmawiania, wymiany poglądów oraz doświadczeń.

- Dzisiejsze spotkanie to sesja przyjaźni polsko-niemieckiej — powiedział Andrzej Abako, starosta olsztyński, witając gości z Niemiec. - Dziękuję Wam za wspieranie naszego powiatu, gdy wybuchła wojna w Ukrainie. Dzięki tej pomocy mogliśmy sobie poradzić z tak dużym napływem emigrantów wojennych. Trafiały wówczas do nas kobiety i dzieci. Większość z nich została przyjęta pod dachy polskich domów. Każda pomoc, wsparcie musi mieć dobry fundament, a tym fundamentem jesteśmy my, politycy samorządowi. Żebyśmy mogli budować nasz wspólny europejski dom, musimy pokazać nasz potencjał młodemu pokoleniu i położyć nacisk na wymianę młodzieży niemieckiej i polskiej. Ci młodzi ludzie z Warmii powinni zobaczyć, jak jest u was rozwinięta gospodarka i jaki macie poziom życia oraz funkcjonowania w zakresie infrastruktury, a także działalności samorządu. Natomiast młodzież niemiecka powinna przyjechać do nas, żeby przekonać się, że Polska to nowoczesny kraj Unii Europejskiej, w którym mieszkają ludzie otwarci na współpracę. I to, co zawsze podkreślam, że nasze partnerstwo jest żywe, cały czas się rozwija. To nie tylko kawałek papieru podpisany pomiędzy samorządami – zaznaczył starosta Abako

- Dla nas również ważna jest nasza współpraca – zapewniła starosta Powiatu Osnabrück Anna Kebschull. – Myślę, że wyzwania przyszłości możemy pokonać tylko wspólnie, w partnerstwie. Dla nas bardzo ważna jest także wymiana między kobietami, dlatego też tak dobrze rozwija się Polsko-Niemieckie Forum Kobiet, a także jesteśmy zainteresowani wymianą młodzieży.  

Joanna Michalska-Reda, wicestarosta olsztyński opowiedziała gościom o działaniu naszych rad młodzieżowych. - To formuła, która pozwala młodym ludziom uczestniczyć w procesie, który ich dotyczy i wprowadza do życia obywatelskiego. Będąc w radzie, podejmują decyzje, które tyczą ich samych oraz ich najbliższego otoczenia, mają swój głos – mówiła Joanna Michalska-Reda.

Starosta Andrzej Abako wrócił jeszcze do sytuacji w Ukrainie i zaproponował stworzenie trójstronnego partnerstwa pomiędzy Powiatami – Olsztyńskim, Osnabrück i Rejonem Rówieńskim. By efektywnie pomagać tym, którzy na tę chwilę najbardziej tego wsparcia potrzebują. By wykorzystać potencjał naszych gospodarek, jak przyjdzie czas na odbudowę gospodarki Ukrainy – mówił starosta. Strona niemiecka ma przedyskutować tę propozycję.

W przyszłym roku oba samorządy czeka jubileusz 25-lecia podpisania wspólnej deklaracji o współpracy.     

Tekst i zdjęcia: Monika Nowakowska