Warnijskie Kunsztyki zostały przyznane

03.07.2023
Fot. Monika Nowakowska

W gwarze warmińskiej kunsztyk to przedmiot pomysłowo i kunsztownie wykonany. Mogą być nim być dzieła sztuki lokalnych artystów, ale i ciekawe wyroby lokalnych producentów, które są wizytówką regionu.

– Takie produkty powstające na Warmii i z nią związane chcemy promować, ale także, aby promowały region jako symbole jego tradycji, historii oraz dnia dzisiejszego mówi Andrzeja Abako, przewodniczący Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii, starosta olsztyński.

Zarząd stowarzyszenia rozstrzygnął pierwszą edycję konkursu i przyznał prawo do używania znaku „Warnijski Kunsztyk” 14 produktom regionalnym. Uroczyste wręczenie stosownych certyfikatów uprawniających do posługiwania się tym nowym regionalnym znakiem towarowym odbyło się w sobotę 1 lipca podczas XV Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu i Zabawy w Bałdach.

– W ten sposób stworzyliśmy pierwszy pakiet wyrobów opatrzonych wspólną lokalną marką, które w trochę innych sposób promują naszą Świętą Warmię, ale i naszych artystów, rzemieślników, producentów – dodaje prezes Abako. – Certyfikat to początek, teraz stowarzyszenie zajmie się ich promocją. Chcielibyśmy, aby z kunsztyków korzystali lokalni hotelarze, restauratorzy, punkty informacji turystycznej itp.

Informacje o wyróżnionych wyrobach pojawią się na stronach internetowych Stowarzyszenia Szlaku Świętej Warmii, jego członków i partnerów. Powstanie też folder z wyróżnionymi produktami, który będzie rozdawany na imprezach targowych. Produkty opatrzone znakiem „Warnijski Kunsztyk” będą wykorzystywane przez warmińskie samorządy jako oryginalne, lokalne gadżety.

Lista kunsztyków będzie aktualizowana każdego roku, tuż przed sezonem turystycznym. W następnych edycjach konkursu wybierane będą kolejne produkty, aby także tą drogą stymulować wzrost aktywności lokalnych wytwórców, a tym samym kreować wizerunek regionu. Warmii, która jest miła, slow, etno i eko, gdzie fajnie się żyje, pracuje i wypoczywa.

 

Warnijskie Kunsztyki 2023

 • Slider 10 – wobler, sztuczna przynęta wędkarska na ryby drapieżne występująca w warmińskich rzekach i jeziorach (Salmo Sp. z o.o., Gietrzwałd)
 • Brukowiec warmijski – ciastko piernikowe nadziewane powidłami (Przedsiębiorstwo Inicjatyw Gospodarczych „Mixbud”, Olsztyn)
 • Szklane domy – wytrawne wino białe z winnicy bukwałdzkiej (Gospodarstwo Rolne Tomasz Kardacz, Bukwałd)
 • Polka Warmiaczka Śliwkowa – smakowy kwas chlebowy na zakwasie żytnim (POLKA Warmia Sp. z o.o., Kiwity)
 • Statuetka Szlaku Świętej Warmii (Huta Szkła Artystycznego Taras Krynytskyy, Olsztynek)
 • Lalka warmińska – bawełniane lalki-szmacianki ubrane w tradycyjne stroje ludowe (Pracownia Artystyczna Kama Zawadzka, Bisztynek)
 • Twarożek kozi – wytwarzany tradycyjną metodą w 100 proc. z mleka koziego bez dodatków (Stary Dom Rodzinne Gospodarstwo Rolne, Lądek gm. Kolno)
 • Melarya Chmiel – naturalnie fermentowany, niefiltrowany miodowy napój winny z dodatkiem chmielu (ZULI Miodosytnia Warmińska, Kabikiejmy Dolne)
 • Szydełkowa lalka w stroju warmińskim (Moniczkowe Cuda – Monika Rataj, Pieniężno)
 • Chlebak ze sznurka z motywem ludowym („Pasja Anny” – Anna Jazowska, Pieniężno)
 • Warnijsko flaoma we szukelodzie – warmińskie śliwki w czekoladzie (Jutrzenka Dobre Miasto Sp. z o.o.)
 • Warmiński napój chmielowy z kwiatem czarnego bzu (Browar Heilsberg SA, Lidzbark Warmiński)
 • Artystycznie malowana dachówka (Pracownia Artystyczna Ekologia Anna Wojszel, Wipsowo)
 • Kopierniczki Warmińskie – ciastka piernikowe z nadzieniem śliwkowym w polewie czekoladowej (Piekarnia Warmińska, Braniewo)