Warmińskie pejzaże w urzędowej galerii

"Moja kochana Warmia" - to tytuł wystawy prac Jolanty Kolinko, fotografki i poetki, która choć od lat mieszka w Olsztynie, ciągle wraca na warmińską wieś. Tu szuka zamglonych poranków, tęczy nad wiejską ścieżyną, kropli rosy na pajęczynie i śladów zwierzyny wśród traw. Gdy odnajdzie to, czego szuka, zatrzymuje to na fotografii. Od środy 19 sierpnia prace tej niezwykle wrażliwej artystki można oglądać w urzędowej galerii Starostwa Powiatowego w Olsztynie.

- Spędziłam dzieciństwo na prawdziwej wsi, takiej z tradycjami. Pamiętam psoty na Nowy Rok, koszenie kosą trawy, pasanie trzody... Te wspomnienia mnie inspirują. Wiem, co chcę sfotografować, znam układ słońca w danym miejscu o określonej godzinie, więc wstaję wcześnie i jadę za miasto - opowiada Jolanta Kolinko.

wizytówka

Na wystawę w urzędzie składa się 17 fotografii zrobionych między innymi w okolicach Bartąga, Dywit, Starego Olsztyna i Klebarka Wielkiego. Wśród nich są prace nagrodzone na krajowych i międzynarodowych konkursach. W 2015 roku Jolanta Kolinko została laureatką III edycji konkursu fotograficznego "ZŁOTY KADR" w kategorii Dokument, organizowanego przez ASF INTERNATIONAL FINE ART PHOTOGRAPHY. Zdobyła też wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym "Taki Pejzaż" im. H. Rogozińskiego. Jej zdjęcia są wykorzystywane w albumach, przewodnikach, kalendarzach i czasopismach. Obecnie drukowany jest dwujęzyczny przewodnik po skansenie w Olsztynku ze zdjęciami Jolanty Kolinko. Autorka jest członkinią Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Fotograficznego "Blur".

A ponieważ jest też poetką (w 2008 roku wydała tomik pt. "Nigdy nie przestawaj marzyć"), chciałaby kiedyś wydać album swoich poezji opatrzony autorskimi fotografiami. Trzymamy kciuki za realizację planów!