Warmińskie gawędziarki docenione w Krakowie

30.04.2024

Laureatki konkursu na gwarę warmińską zajęły czołowe miejsca w IX Ogólnopolskim Konkursie na Gadkę, organizowanym przez Uniwersytet Jagielloński w ramach miesiąca języka ojczystego. Dziewczętom pogratulowali samorządowcy z Warmii.

Konkurs kierowany był do uczniów szkół podstawowych i średnich. Udział polegał na przesłaniu pracy konkursowej w postaci gwarowego, niewierszowanego, oryginalnego monologu nawiązującego do hasła: „Gadajcie, jak dawniej na wsi bywało ze zwierzętami”.

Nagrody główne przyznało konkursowe jury, głosowanie na zwycięzcę nagrody publiczności odbyło się w mediach społecznościowych Sekcji Dialektologii i Socjolingwistyki UJ oraz na kanale Miesiąca Języka Ojczystego.

W kategorii Junior zwyciężyła Aleksandra Babecka z Olsztyna, zdobywając jednocześnie nagrodę publiczności. Jej losy podzieliła, tyle że w kategorii Młodzież Ewa Biermann z Trękusa (gm. Purda). Drugie miejsce zajęła olsztynianka Łucja Chodakowska, a trzecie również pochodząca z Olsztyna Ewa Tomasiak.

W Starostwie Powiatowym w Olsztynie 30 kwietnia z laureatkami nagród spotkali się Andrzej Abako, starosta olsztyński i wicestarosta Joanna Michalska-Reda. W spotkaniu wzięli także udział goście: Mateusz Szauer, wicewojewoda warmińsko-mazurski, Teresa Chrostowska, wójt gminy Purda, Sylwia Rembiszewska-Piątek, zastępca prezydenta Olsztyna, Jolanta Skrzypczyńska, warmińsko-mazurski kurator oświaty oraz dyrektorzy Gminnych Ośrodków Kultury w Dywitach, Purdzie, Gietrzwałdzie i prezes LGD Warmiński Zakątek. Nie zabrakło organizatorów konkursu "Po naszamu. Po warnijsku", od którego rozpoczęła się przygoda dziewcząt z gwarą - Łukasza Rucha i Jadwigi Orzołek-Jończyk.

- Pierwsza edycja konkursu odbyła się dziesięć lat temu. Ta dekada pozwoliła na to, by zobaczyć, jaki potencjał ma nauka młodzieży gwary. Jesteśmy z Was dumni, że jesteście już na takim etapie, że możecie jechać w Polskę i pokazywać, że jest coś takiego jak gwara warmińska i że tradycja posługiwania się nią jest żywa. Marzy mi się, żeby gwara pojawiła się w szkołach i by coraz więcej dzieci potrafiło korzystać ze źródeł lokalnego dziedzictwa - mówiła wicestarosta Joanna Michalska-Reda.

Na koniec spotkania laureatki konkursu zaprezentowały swoje umiejętności, wywołując uśmiech i podziw na twarzach gości.

zdj. Magdalena Bujewicz-Mydlak