Warmiński Kiermas w Bałdach

30.06.2015
4 lipca br. już po raz ósmy odbędzie się jedno z największych i najciekawszych wydarzeń na terenie gminy Purda i powiatu olsztyńskiego - Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy w Bałdach. W miejscu wydarzenia, obok symbolicznych Wrót Warmii został zrekonstruowany dawny Trakt Biskupi.

Głównym organizatorem jest gmina Purda, imprezę wspiera finansowo Powiat Olsztyński. Honorowy patronat nad imprezą objął, podobnie jak w roku ubiegłym, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Celem imprezy jest budowanie tożsamości regionalnej wśród mieszkańców, promowanie tradycji, zwyczajów i walorów turystycznych Warmii. Regionalny charakter Kiermasu i jego znaczenie dla promocji województwa zostały docenione i nagrodzone certyfikatem „Produkt Warmia Mazury” w kategorii wydarzenie.

Program VIII Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu, Zabawy w Bałdach:

Sobota, 4 lipca 2015
- 12.00 - Uroczysta msza święta w kościele pod wezwaniem św. Jakuba Butrynach koncelebrowana przez trzech biskupów: Arcybiskupa Seniora Edmunda Piszcza, Metropolitę Warmińskiego Arcybiskupa Wojciecha Ziembę oraz Arcybiskupa Koadiutora Józefa Górzyńskiego.
- 13.15 Odsłonięcie głazów pamiątkowych na Trakcie Biskupim poświęconych biskupom: Janu Karolowi Konopackiemu (fundatorzy Julia i Sławomir Kowalczyk) i Henrykowi Sorbom (fundator Zakłady Mięsne „Warmia”)
- 14.00 - Inscenizacja powitania biskupa Ignacego Krasickiego przez wszystkie stany warmińskie z udziałem aktorów z Teatru im. Jaracza w Olsztynie: Mariana Czarkowskiego, Marcina Kiszluka i Jarosława Borodziuka.

Przez cały dzień:
• prezentacje tradycyjnych rzemiosł i sztuki ludowej
• stoiska handlowe twórców lokalnych (rękodzieło artystyczne, biżuteria, regionalne wędliny, pieczywo i sery, rzeźby w drewnie, obrazy, artystycznie dekorowane przedmioty z gliny i drewna, ręcznie szyte zabawki, wyroby szydełkowe i wiele innych)
• stoiska edukacyjne i pokazy (żywe muzeum),
• dawne zabawy festynowe i podwórkowe, konkursy z nagrodami dla dzieci, dorosłych i całych rodzin,
• gra terenowa pn. Warmińskie Straszydła.

Na scenie muzyka folkowa:
16.30 Kapela ludowa Węgojska Stróżka z Węgoja.
17.30 Zespół folkowy Tuhaj – Bej.
20.00 Gwiazda wieczoru FUTURE FOLK!!!


Organizatorzy zapewniają bezpłatną komunikację z Olsztyna do Bałd i z powrotem.
Rozkład jazdy bezpłatnych autobusów na trasie Olsztyn-Bałdy-Olsztyn (PKS Olsztyn i PKS Warmia)
Olsztyn – Bałdy: godz. 10.30, 12.30, 15.00, 17.30
trasa: dworzec - stoisko dla wysiadających, Dworcowa – Hortex, Dworcowa – Szpital, Nagórki (Krasickiego – Wańkowicza), Jaroty – Poczta (Wilczyńskiego – Jarocka), wszystkie przystanki PKS na trasie do Bałd
Bałdy – Olsztyn: godz. 13.30, 16.00, 18.00, 21.00
Plakat - Kiermas - A3